SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojna rosyjsko-ukraińska przeniesie się w kosmos? Eksperci: To możliwe

Trwający obecnie konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją może się przenieść w przestrzeń kosmiczną - oceniają amerykański eksperci wojskowi. Ich zdaniem Rosja już teraz może zakłócać funkcjonowanie systemu GPS na Ukrainie, w grę wchodzi także fizyczne atakowanie satelitów okołoziemskich.

Article

Trwająca obecnie wojna spowodowana najazdem Rosji na Ukrainę ma nie tylko postać walk z użyciem tradycyjnej broni. Ważnym uzupełnieniem konfliktu jest także wojna propagandowa opierająca się w dużym stopniu na dezinformacji, a także konflikt w cyberprzestrzeni, w którym Ukraina, zdaniem ekspertów, nie jest pozbawiona szans na skuteczną walkę z rosyjskimi atakami.

Możliwa wojna w kosmosie

Teraz okazuje się, że wojna na linii Ukraina-Rosja może mieć swój dodatkowy wymiar w przestrzeni okołoziemskiej. Najważniejsi przedstawiciele amerykańskiego sektora kosmicznego, na których powołuje się serwis DefenceNews przyznali, że jest prawdopodobne, iż inwazja Rosji na Ukrainę rozszerzy się na przestrzeń kosmiczną. Przewidują oni zakłócanie i spoofing systemu GPS oraz wzywają wojskowych i komercyjnych operatorów kosmicznych do przygotowania się na ewentualne cyberataki.

Czytaj także: Meta walczy z rosyjską dezinformacją. Więcej fact-checkerów, wyłączono reklamy na profilach mediów państwowych 

- Upewnijcie się, że wasze systemy są bezpieczne i że bardzo uważnie je obserwujecie, ponieważ wiemy, że Rosjanie są skuteczni w cyberatakach - przestrzegł dyrektor Narodowego Biura Rozpoznania USA Chris Scolese podczas niedawnej konferencji National Security Space Association w Chantilly.

Raporty Secure World Foundation (SWF) i Center for Strategic and International Studies dokumentują wykorzystanie przez Rosję w ostatnich latach na Ukrainie niekinetycznych środków zakłócających funkcjonowanie przestrzeni kosmicznej, w tym spoofingu i zagłuszania.

- Rosja przywiązuje dużą wagę do integracji wojny elektronicznej z operacjami wojskowymi i inwestuje w modernizację tego potencjału - stwierdziła Secure World Foundation w swoim raporcie „2021 Global Counterspace Capabilities”. - Rosja dysponuje wieloma systemami, które mogą zakłócać pracę odbiorników GPS na obszarze lokalnym, potencjalnie ingerując w systemy naprowadzania bezzałogowych statków powietrznych, pocisków kierowanych i amunicji precyzyjnie kierowanej.

Co mają Rosjanie?

Jedną z takich platform wojny elektronicznej jest Tirada-2, która weszła do służby w 2019 r. Według danych SWF, system ten może wykonywać zagłuszanie satelitów komunikacyjnych w trybie uplink. Inny system, Bylina-MM, jest przeznaczony do tłumienia transponderów pokładowych niektórych satelitów komunikacyjnych.

Z kolei Center for Strategic and International Studies w swojej ocenie zagrożenia kosmicznego w 2021 r. zauważyło, że rosyjski arsenał elektronicznych środków przeciwdziałania w przestrzeni kosmicznej obejmuje dwa zagłuszacze radarowe Karushka-2 i Karushka-4, które mogą zakłócać pracę satelitów zwiadowczych.

Czytaj także: Elon Musk pomaga Ukrainie: udostępnił internet Starlink

- Można założyć, że Rosjanie w miarę możliwości i w stopniu, w jakim uznają, że nie spowoduje to rozszerzenia konfliktu poza ich kontrolę, rozszerzą go na przestrzeń kosmiczną - zaznacza Chris Scolese.  - Można sobie wyobrazić, że już teraz zajmują się na przykład zagłuszaniem GPS i robią różne rzeczy przeciwko Ukrainie związane z przestrzenią okołoziemską.

Jeśli chodzi o kinetyczne możliwości walki w przestrzeni kosmicznej, ostatnia rosyjska demonstracja broni antysatelitarnej (ASAT), która miała miejsce w listopadzie, spowodowała powstanie około 1500 odłamków w przestrzeni. W ten sposób Rosjanie mogą m.in. skutecznie utrudniać dostęp do orbity.

W lipcu 2020 r. przeprowadzono test,  który według amerykańskich raportów był bardziej zaawansowany niż niektóre wcześniejsze demonstracje ASAT. W próbach uczestniczył satelita Kosmos 2542, wewnątrz którego znajdował się mniejszy pojazd kosmiczny Kosmos 2543. Podczas testu w 2020 r. wystrzelił on pocisk w kierunku innego rosyjskiego satelity.

Jak wynika z raportu SWF, Rosja opracowała także samolot Beriew A-60, który wykrywa i śledzi satelity z zamiarem skierowania na nie wiązki laserowej. Samolot ten odbył wiele lotów od 2010 r., a obecnie Rosja podobno instaluje na nim laser.

Dołącz do dyskusji: Wojna rosyjsko-ukraińska przeniesie się w kosmos? Eksperci: To możliwe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
R
Zacznijcie od zaklocania GPS nad rosja - niewie rzeczy tak wkurza jak to, ze GPS pokazuje, ze jestes na Antarktydzie, a musisz byc gdzie na 14:00
odpowiedź