SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska zmusi Facebooka i Twittera do usuwania terrorystycznych treści w ciągu godziny od oznaczenia

Komisja Europejska przygotowuje projekt przepisów, które obciążą serwisy społecznościowe odpowiedzialnością za treści pojawiające się na tych platformach. YouTube, Facebook czy Twitter zostaną też pod groźbą wysokich kar zmuszone do usuwania materiałów o charakterze terrorystycznym i ekstremistycznym w ciągu godziny od ich oflagowania.

fot. Shutterstock.comArticle

Plany dotyczące nowych unijnych regulacji obejmujących serwisy społecznościowe potwierdził w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” Julian King, europejski komisarz ds. bezpieczeństwa.

Do tej pory Komisja Europejska pozostawiała kwestie walki z treściami ekstremistycznymi i terrorystycznymi serwisom i jedynie nakłaniała platformy do szybszych i sprawniejszych interwencji związanych z usuwaniem tego typu materiałów.

Julian King przyznał, że w ocenie KE dotychczasowe działania firm technologicznych w zakresie walki z terroryzmem okazały się niedostateczne, stąd projekt przepisów które mają uregulować tę kwestię w ramach unijnego prawa.

Zgodnie z projektem, nad którym prace nadal trwają właściciele serwisów społecznościowych, zarówno tych największych, jak i o mniejszym zasięgu staną się prawnie odpowiedzialni za treści zamieszczane na tych platformach.

Ponadto przepisy nałożą na te firmy obowiązek aktywnego identyfikowania publikacji promujących terroryzm lub ekstremizm, a w wypadku oflagowania takich treści usunięcie ich w czasie do jednej godziny. Zgodnie z planem serwisy, które nie będą postępować zgodnie z nowymi regulacjami zapłacą wysokie kary nakładane przez KE.

Na razie nie wiadomo kiedy nowe przepisy wejdą w życie, King zapowiada jednak że ich projekt będzie gotowy we wrześniu br. Wówczas trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego, a następnie nowe prawo musi zostać ratyfikowane przez kraje unijne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska zmusi Facebooka i Twittera do usuwania terrorystycznych treści w ciągu godziny od oznaczenia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Chcą wprowadzić kolejny element totalitaryzmu w EU pod przykrywką "słusznej sprawy". Ekstremizmem będzie wszystko, co nie jest zgodne z linią tej neokomunistycznej międzynarodówki.
odpowiedź