SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska zmusi Google i Facebook do udostępniania danych w ciągu 6 godzin

Unia Europejska pracuje nad przepisami, które mają ułatwić organom ścigania zdobycie potrzebnych informacji na temat użytkowników od firm technologicznych takich jak Google czy Facebook. Zgodnie z projektem spółki tego typu zostaną zmuszone do ujawniana danych policji i prokuraturze nawet wtedy, gdy potrzebne informacje będą przechowywane na serwerach poza terytorium wspólnoty, a w naglących wypadkach będą miały na to 6 godzin.

Propozycje nowych regulacji dotyczących dostępu do danych zostały przedstawione przez Komisję Europejską we wtorek. Według projektu organy ścigania działające w krajach unijnych, takie jak policja i prokuratura będą mogły zażądać od firm technologicznych przechowujących informacje o użytkownikach (m.in. Google, Facebooka i Microsoftu) udostępnienia danych o konkretnej osobie. Adresaci takiej prośby będą miały 10 dni na jej realizację, a w szczególnie pilnych przypadkach jedynie 6 godzin.

Przepisy mają obowiązywać także wtedy, gdy konkretne dane są przechowywane przez ich operatora na serwerach znajdujących się poza obszarem Unii Europejskiej.

Przedstawiciele KE tłumaczą, że planowane regulacje mają znaleźć zastosowanie głównie w poważnych dochodzeniach dotyczących ciężkich przestępstw, np. zabójstwa czy terroryzmu. Chodzi o dostęp do takich informacji jak e-maile, wiadomości w komunikatorach, zdjęcia czy pliki wideo.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE wyjaśnia, że dowody w postaci elektronicznej stają się obecnie coraz ważniejsze w prowadzonych dochodzeniach. Proponowane regulacje są zaś potrzebne, bowiem teraz procedury i umowy międzypaństwowe potrafią wydłużyć czas udostępniania takich informacji do kilku miesięcy. Ponadto wiele firm technologicznych odmawia pomocy zasłaniając się koniecznością ochrony danych użytkowników.

Autorzy projektu zastrzegają, że organy ścigania z państw unijnych nie będą mogły samowolnie zmusić operatorów danych do ich ujawnienia, w każdym przypadku konieczna będzie zgoda odpowiedniego sądu. Na razie nie wiadomo kiedy nowe prawo zostanie zatwierdzone przez Unię i wejdzie w życie na obszarze wspólnoty.

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska zmusi Google i Facebook do udostępniania danych w ciągu 6 godzin

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
...
Haha może jeszcze kominiazowi który czyści kominy żeby żeby miał dane na temat właścicieli komina. Chyba zwariowaliscie żeby poufne informacje rozdawać zwykłej, fałszywej, skorumpowanej, unijnej policji i prokuraturze, np. Niemcy, do policji są zatrudniani emigranci niewiadomego pochodzenia (terroryści, bandyckie klany) Szwecja=no go zone, pozatym UE nie spełnia warunków na obronności minimum 2%,problemy z granicami, UE jest słaba, sądy i prokuratura upolityczniona lewaki i skorumpowana, popieram Polskę że walczy z tym gownem i robi reformę w sądach bo tego wszyscy obywatele polski chcą, i nie podoba mi się że KE ingeruje w sprawy polski i Polaków do czego niema żadnego prawa, Do ustalania prawa w Polsce jest polski rząd i Polacy, a lewe pajace z opozycji mogą sobie płakać za granicą, nic dobrego dla Polski nie zrobili i nie zrobią, same problemy, to samo z UE problemy i zagrożenia różnego rodzaju.
odpowiedź