SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unilever wydłuża czas płatności firmom reklamowym. „To karygodne”

Organizacje zrzeszające firmy marketingowe są oburzone faktem, że Unilever Polska wydłużył termin płatności swoim kontrahentom reklamowym z 60 do 90 dni. - Jest to karygodna praktyka, można to nawet odczytywać jako działanie na szkodę firm powiązanych z Unileverem - oceniają.

Przed kilkoma dniami część firm marketingowych pracujących dla Unilever Polska otrzymało od niego oficjalne zawiadomienie, że termin na realizację płatności wobec nich zostaje wydłużony z 60 do 90 dni. Koncern wyjaśnia, że chce w ten sposób być jeszcze bardziej konkurencyjny, a zmiana mieści się w ramach standardów obowiązujących na rynku.

Takie uzasadnienie zupełnie jednak nie przekonuje organizacji zrzeszających firmy marketingowe. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wystosowały Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB, Związek Firm Public Relations oraz Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku.

- Wydłużenie przez koncern Unilever terminu płatności z 60 do 90 dni „aby być jeszcze bardziej konkurencyjnymi na rynku” w żadnym wypadku nie może być rozpatrywane jako standard mający cokolwiek wspólnego z wysoką kulturą biznesową i dobrymi praktykami w relacjach z otoczeniem firmy. Jest to karygodna praktyka, która faktycznie oznacza, że mniejsi dostawcy i partnerzy biznesowi kredytują globalnego giganta - oceniają organizacje. - Jest to szczególnie istotne w przypadku dostarczania produktów i usług, które wymagają dużego zaangażowania finansowego dostawcy. Można to nawet odczytywać jako działanie na szkodę firm powiązanych z Unileverem - dodają.

Zdaniem organizacji takie praktyki są sprzeczne z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu oraz pokazują, że rynkowy potentat nie ma żadnych oporów, aby wystawiać swoich dostawców na bardzo wysokie ryzyko. Stowarzyszenia zaznaczają, że branżę marketingową tworzą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które regulują swoje zobowiązania w cyklu miesięcznym. - Czy Unilever chciałby, aby pracownicy agencji, wśród których są również konsumenci produktów Unilevera, otrzymywali pensje po 90 dniach pracy dla marek tego koncernu? - pytają.

Unilever to jeden z największych marketerów w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach cennikowe wydatki reklamowe koncernu (bez uwzględnienia internetu) wyniosły 410,09 mln zł, stanowiąc 2,15 proc. wartości całego polskiego rynku (według danych Kantar Media - zobacz szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Unilever wydłuża czas płatności firmom reklamowym. „To karygodne”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kr
dlatego bardziej wolę Procter & Gamble.
odpowiedź
User
it
Jakby to była jedyna firma, która ma 90 dniowy termin płatności...
odpowiedź
User
Mario
Nikt nikogo nie zmusza do obsługi takiej firmy, ale jak ktos sie daje dy mac...
odpowiedź