SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UODO: irlandzki organ nadzorczy zajmuje się wyciekiem danych z Facebooka

UODO powinien nałożyć karę na Facebook za wyciek danych - uważa szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który wystosował w tej sprawie pismo. UODO odpowiada, że postępowanie prowadzi irlandzki Data Protection Commission. Prace nadal trwają - informuje UODO.

Article

Na początku kwietnia na jednym z forów internetowych została udostępniona baza z danymi ponad pół miliarda użytkowników Facebooka, w tym ok. 2,7 mln Polaków. Te dane to: imię i nazwisko, numer telefonu, mail, płeć, stan cywilny, miasto czy zawód.

Za kontrole odpowiada Data Protection Commission

UODO przekazał, że Facebook Ireland Ltd ma siedzibę w Irlandii, dlatego też postępowania dotyczące tego podmiotu prowadzi właśnie organ irlandzki Data Protection Commission. "W zeszły weekend irlandzki organ nadzorczy (Data Protecion Commision-DPC) próbował ustalić fakty zaistniałej sytuacji. Prace organu w tej sprawie nadal trwają" - podaje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

"Facebook zapewnia irlandzki organ nadzorczy, że przywiązuje najwyższą wagę do udzielania odpowiedzi na pytania zadane przez irlandzki organ. Zakres danych opublikowanych przez hakera zawiera numery telefonów i adresy e-mail użytkowników" - przekazuje UODO. "W związku z zaistniałą sytuacją ryzyka, jakie mogą się pojawić dla użytkowników Facebooka, to możliwość otrzymywania spamu w celach marketingowych. Użytkownicy powinni również zachować czujność podczas korzystania z usług, które wymagają uwierzytelnienia przy użyciu numeru telefonu lub adresu e-mail na wypadek, gdyby osoby trzecie próbowały uzyskać do nich dostęp" - dodaje.

Ponadto wskazano, że UODO uczestniczy w kilkunastu postępowaniach transgranicznych wobec serwisu Facebook, w których organem wiodącym jest irlandzki organ nadzorczy. "W przypadku, gdy dany podmiot ma wyznaczoną swoją siedzibę w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), to co do zasady organ nadzorczy w tym państwie jest właściwy do prowadzenia postępowań względem transgranicznego przetwarzania przez takiego administratora danych. Pozostałe organy nadzorcze mogą brać w nich udział oraz mają możliwość opiniowania projektów decyzji wydanych w postępowaniach dotyczących przetwarzania transgranicznego, jednakże decyzję co do rozstrzygnięcia sprawy podejmuje organ wiodący, przy udziale zainteresowanych organów" - podano.

"UODO ma obowiązek z urzędu badać własną właściwość w sprawie, również biorąc pod uwagę art. 55 lub art. 56 RODO. UODO, w przypadku wpłynięcia do UODO skarg dotyczących transgranicznego przetwarzania danych osobowych przez podmioty, których siedziba znajduje się na terytorium EOG, ale poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poza określonymi w RODO wyjątkami, jest zobowiązany do przekazania sprawy organowi właściwemu" - pisze w odpowiedzi na pytania PAP UODO.

Interwencje w sprawie wycieku danych do premiera Mateusza Morawieckiego, który pełni także funkcję ministra cyfryzacji, i prezesa Urzędu Danych Osobowych Jana Nowaka wystosował szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W jego ocenie, w stosunku do Facebooka UODO powinien wszcząć postępowanie. "Powinny także zostać podjęte działania zabezpieczające pliki, które udostępniają dane osobowe pozwalające zidentyfikować użytkowników" - stwierdził.

"Nie może być tak, że rząd boi się wielkich koncernów i przymyka oko na takie wycieki danych" - stwierdza ponadto polityk Lewicy. "Uważam, że obowiązkiem UODO jest rozpocząć postępowanie, a po drugie - jest obowiązkiem premiera, który jest jednocześnie ministrem cyfryzacji, podjęcie działań zmierzających do tego, żeby Facebook, jaka jedna z kluczowych korporacji mających w Polsce olbrzymi zasięg, wytłumaczyła się z tych działań" - powiedział PAP Gawkowski.

W czwartym kwartale ub.r. Facebook osiągnął rekordowe w swojej historii przychody (28,07 mld dolarów) i zysk netto (11,2 mld dolarów). Z jego serwisów i aplikacji korzysta miesięcznie już 3,3 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,8 mld. Z każdego użytkownika koncern zarabia kwartalnie 8,62 dolara.

Facebook jest zdecydowanie najpopularniejszeą platformą społecznościową także w Polsce. W lutym br. jego przeglądarkowa wersja zanotowała 21,75 mln polskich użytkowników i 75,03 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UODO: irlandzki organ nadzorczy zajmuje się wyciekiem danych z Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl