SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK, a nie KE zdecyduje ws. wspólnej platformy VoD Cyfrowego Polsatu i Discovery

Komisja Europejska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rozpatrzenia tego, czy wspólna platforma VoD zapowiadana przez Cyfrowy Polsat i TVN Discovery Polska może naruszać konkurencję, oraz wydania lub odmowy zgody na realizację projektu.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

Cyfrowy Polsat i TVN Discovery Polska wniosek w tej sprawie skierowały do Komisji Europejskiej w połowie lipca. Zwróciły się do europejskiego regulatora ze względu na skalę działalności obu firm (ich łączne wpływy roczne przekraczają 2,5  mld euro).

Przy wspólnych projektach dotyczących tak dużych podmiotów o wyrażeniu lub odmowie zgody decyduje KE, a nie krajowi regulatorzy. Przykładowo to Komisja Europejska decydowała w sprawie zgody na przejęcie Grupy Lotos przez Orlen (warunkową zgodę na tę transakcję wyraziła w połowie lipca).

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że sprawę wspólnej platformy Cyfrowego Polsatu i TVN Discovery Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W komunikacie Komisja Europejska zaznaczyła, że przekazała sprawę UOKiK-owi na jego wniosek. - Polski organ poprosił Komisję o przekazanie mu do oceny proponowanej koncentracji. Uważa, że transakcja ta może w istotny sposób wpływać na konkurencję na rynkach produkcji i licencjonowania treści audiowizualnych, hurtowej dostawy kanałów telewizyjnych, detalicznej dostawy usług telewizyjnych oraz sprzedaży offline i online przestrzeni reklamowej w Polsce, które to usługi spełniają wszelkie cechy odrębnych rynków - opisała KE.

- Dowody zebrane przez Komisję potwierdziły, że spełnione zostały warunki odesłania sprawy do właściwych organów państwa członkowskiego, o których mowa w art. 9 rozporządzenia UE w sprawie koncentracji przedsiębiorstw, i że polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest najlepiej umocowany do oceny skutków transakcji w Polsce. Komisja zdecydowała zatem o odesłaniu sprawy do Polski. Organy polskie rozpatrzą sprawę na podstawie prawa krajowego - dodała.

Cyfrowy Polsat i TVN Discovery szykują konkurencję dla Netflixa

W październiku ubiegłego roku TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy VoD. Nie podano, pod jaką marką będzie działała platforma, ani na kiedy planowany jest jej start, jednak wiadomo, że miałaby ona być niezależna finansowo.

TVN Discovery i Cyfrowy Polsat zapowiedzieli, że w serwisie będą dostępne polskie filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Będą to treści od obu nadawców, a także kupione od zewnętrznych producentów i dystrybutorów oraz produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

W komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat poinformował, że obaj nadawcy zapewnią wspólnemu podmiotowi po maksymalnie 30 mln zł początkowego finansowania. Spółkę założył Cyfrowy Polsat, a po uzyskaniu zgody regulatora Discovery ma przejąć 50 proc. jej udziałów.

Jak wynika z opisu koncentracji zgłoszonej do Komisji Europejskiej, spółka chce oferować usługi wideo w Polsce i innych państwach członkowskich.

Player.pl i Ipla będą działać dalej

Oprócz wspólnej platformy Cyfrowego Polsatu i Discovery, nadal mają działać obecne platformy Player.pl (należy do TVN Discovery) i Ipla.tv (własność Cyfrowego Polsatu).

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi działające w Polsce serwisy VoD muszą zapłacić podatek w wysokości 1,5 proc. na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK, a nie KE zdecyduje ws. wspólnej platformy VoD Cyfrowego Polsatu i Discovery

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jobs
Ta platforma nigdy nie powstanie, Zyga się z Kieli nigdy nie dogada.
odpowiedź
User
Bryx
Po co pozniej player i ipla?
odpowiedź
User
gość
KE jest naiwna mając jeszcze jakiekolwiek zaufanie do państw, które wykręcają takie numery.
odpowiedź