SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK bada rynek prasy regionalnej

Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów badają, czy w procesie koncentracji prasy regionalnej nie doszło do naruszania prawa anytmonopolowego

Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów badają, czy w procesie koncentracji prasy regionalnej nie doszło do naruszania prawa anytmonopolowego - informuje "Rzeczpopsolita".

Dziennik przypomina, że w Polsce większość czołowych regionalnych dzienników już od kilku lat należy do dwóch wydawców - niemieckiej Polskapresse i norweskiej Orkla Press Polska.

Koncentracja na rynku prasy województw małopolskiego i podkarpackiego, na Podlasiu i w Świętokrzyskiem - to niektóre z kierunków zainteresowania UOKiK. Według biura prasowego urzędu wszystkie jego delegatury (9 w całym kraju) zaczęły badać sytuację na tym rynku w swych regionach.

Cezary Banasiński, prezes UOKiK, wyjaśnia, że do zainteresowania się prasą regionalną skłoniły urząd "sygnały z rynku" po dwóch ubiegłorocznych transakcjach. W wyniku pierwszej dwa konkurencyjne wielkopolskie dzienniki "Głos Wielkopolski" i "Gazeta Poznańska" mają jednego wydawcę, którego 25 procent udziałów należy do Polskapresse.

W drugiej transakcji, oprotestowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Polskapresse umocniła swą pozycję na Dolnym Śląsku, przejmując od Orkli Press dwie gazety i łącząc je ze swoją "Gazetą Wrocławską". UOKiK uznał, iż obie transakcje, przeprowadzone bez zgody urzędu, naruszyły ustawę antymonopolową, a Polskapresse i wydawca "Głosu Wielkopolskiego" powinni sprzedać tytuły nabyte z naruszeniem prawa i zapłacić 50 tysięcy euro kary.

"Dobrze, że UOKIK wziął się za rynek prasy, tylko szkoda, że tak późno. Zastanawiam się, czy prezes Banasiński chce być prezydentem, czy co?" - komentuje Andrzej Krajewski, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK bada rynek prasy regionalnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl