SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: Era i Orange mogą utworzyć razem spółkę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na zawarcie spółki joint-venture między operatorami sieci Era (Polska Telefonia Cyfrowa) oraz Orange (PTK Centertel).

UOKiK: Era i Orange mogą utworzyć razem spółkę

Wspólna firma ma być odpowiedzialna za zarządzanie radiowymi sieciami dostępowymi obu operatorów, choć - zgodnie z zapowiedziami - nie stanie się właścicielem infrastruktury.

"Dzisiejsza pozytywna decyzja UOKiK oznacza, że  PTC oraz PTK Centertel mogą rozpocząć wiążące negocjacje w celu szczegółowego ustalenia warunków współpracy oraz powołania spółki, a także określenia zasad jej funkcjonowania.  Zakres współpracy PTC i PTK Centertel ograniczy się wyłącznie do wybranych kwestii technicznych i nie będzie dotyczył innych sfer ich działalności na rynku telekomunikacyjnym" - czytamy w komunikacie spółek.

W drugiej połowie grudnia ubiegłego roku obie firmy podpisały list intencyjny dotyczący  współpracy w zakresie wzajemnego korzystania z mobilnej infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Skierowały również do UOKiK stosowny wniosek o zgodę na założenie spółki joint-venture odpowiedzialnej za budowanie, zarządzanie i utrzymanie współdziałających sieci w ramach planowanej współpracy.

"Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Urzędu. Jest ona bardzo ważna dla obu naszych firm i przełomowa dla całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, ale przede wszystkim jest korzystna dla klientów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do sieci mobilnych zapewniających większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii" - powiedział prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej Miroslav Rakowski.

"UOKiK zapalił zielone światło dla planowanej współpracy. Zyskamy na tym wszyscy:  i operatorzy, którzy bardziej efektywnie będą mogli planować inwestycje w infrastrukturę, i klienci, bo zyskają większy zasięg usług, i państwo, gdyż infrastruktura do łączności mobilnej nie będzie dublowana jak dotychczas lecz będzie się efektywnie uzupełniać" - powiedział prezes grupy Telekomunikacji Polskiej (TPSA) Maciej Witucki.

Operatorzy przewidują, że negocjacje pomiędzy nimi oraz prace nad przygotowaniem stosownych umów powinny zakończyć się do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Efektem tego będzie powołanie spółki joint-venture, w której każdy z operatorów będzie posiadał 50% udziałów. Komercyjne uruchomienie projektu oraz rozpoczęcie wzajemnego wykorzystywania zasobów sieciowych możliwe będzie  w 2012 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Era i Orange mogą utworzyć razem spółkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl