SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nałożył 9 mln zł kar za mylące reklamy Ery, Aster i Vobis

PTC, Aster i Vobis zostały ukarane grzywnami przez UOKiK za reklamy wprowadzające odbiorców w błąd. Zdecydowanie największą grzywnę – 8,7 mln zł – ma zapłacić operator sieci Era.

UOKiK nałożył 9 mln zł kar za mylące reklamy Ery, Aster i Vobis

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na PTC za ubiegłoroczną kampanię reklamującą mobilny dostęp do internetu pod hasłem „Najszybszy Internet w komórce. Bez limitu. Za 5 zł”. W opinii instytucji odbiorcy przekazu mogli nabrać przekonania, że korzystanie z sieci jest w tej ofercie nieograniczone, tymczasem jej regulamin przewidywał miesięczny limit transmisji danych wynoszący 50 MB, a promocyjny abonament obowiązywał tylko przez trzy pierwsze miesiące. Tym samym UOKiK uznał, że reklama wprowadzała konsumentów w błąd, i nałożył na PTC karę w wysokości dokładnie 8 729 993 zł.

Taki sam zarzut instytucja postawiła firmie Aster, która w kampaniach swojej oferty stosowała sformułowania oparte na schemacie „X miesięcy po Y”, jednak za początek okresu promocyjnego uznawała zawsze pierwszy dzień miesiąca. Natomiast UOKiK ocenił, że odbiorcy reklamy mogli uznać, że jeśli rozpoczną korzystanie z usług tej sieci w połowie miesiąca, promocja będzie obowiązywać do połowy któregoś z przyszłych miesięcy, podczas gdy tak naprawdę kończyła się na początku określonego miesiąca. Z tego powodu na Aster nałożono karę w wysokości 390 720 zł.

W przypadku firmy Vobis oskarżenie o wprowadzanie konsumentów w błąd dotyczy kampanii mobilnego internetu dostępnego z komputerem przenośnym za 1 zł. UOKiK zwrócił uwagę, że w przekazie reklamowym napis „1 zł” pojawiał się na ekranie laptopa, a nie na modemie, tymczasem w tej cenie dostępne było właśnie to drugie urządzenie. Odbiorcy mogli więc odnieść mylne wrażenie, że za 1 zł kupią sam komputer. W efekcie urząd nałożył na firmę karę w wysokości 177 034 zł.

Oprócz grzywien finansowych PTC, Aster i Vobis mają przez sześć miesięcy publikować decyzję UOKiK-u na swoich stronach internetowych, a także zamieścić w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenie zawierające to orzeczenie. Kary nie są na razie prawomocne, a firmy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK nałożył 9 mln zł kar za mylące reklamy Ery, Aster i Vobis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl