SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nałożył kary na Opoczno za zmowę cenową

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na producenta płytek ceramicznych i gresów Opoczno oraz dystrybutorów produktów spółki przejętej w maju przez Cersanit. Na inicjatora porozumienia - Opoczno Urząd nałożył karę ponad 900 tys. zł, podał UOKiK w komunikacie.

UOKiK nałożył kary na Opoczno za zmowę cenową

Opoczno (w maju 2008 roku przejęte przez Cersanit, który jest następcą prawnym spółki) ustalało w umowach handlowych z odbiorcami hurtowymi ceny płytek ceramicznych i gresów.

"Z materiałów zgromadzonych podczas postępowania wynika, że spółka zobowiązała swoich odbiorców hurtowych do sprzedaży produktów po cenach nie niższych niż 25 proc. od sugerowanych. W przypadku zastosowania mniejszych stawek musieli pisemnie poinformować Opoczno. Zdaniem Prezes UOKiK zawarte porozumienie w rzeczywistości oznaczało ustalenie minimalnej ceny odsprzedaży na oferowane odbiorcom produkty"- podał UOKiK.

Zakwestionowane kontrakty obowiązywały od lipca 2006 roku do kwietnia 2007 roku.

W ocenie Urzędu skutkiem niedozwolonego porozumienia było ograniczenie konkurencji cenowej pomiędzy dystrybutorami. Negatywne skutki kartelu odczuwalne były przede wszystkim przez kontrahentów dilerów, którzy nie mogli kupić produktów po cenach niższych niż ustalone.

UOKiK podał, że za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe sięgające 10% ubiegłorocznego przychodu.

Najwyższą karę 901,34 zł otrzymał inicjator porozumienia, spółka Opoczno - obecnie Cersanit.

Urząd ukarał również pięciu dystrybutorów, z którymi spółka osiągała największe obroty w okresie stosowania zmowy cenowej: GEN-BUD z Warszawy - 86.799 zł, HEBAN-STEINHOF z Krakowa - 55.252 zł, GLAZURA KRÓLEWSKA z Lublina - 28.959 zł, BOKARO SZELIGOWSCY z Gorzowa Wielkopolskiego - 18.835 zł, SATURN z Opoczna - 11.173 zł.

Decyzja nie jest ostateczna, bowiem przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK nałożył kary na Opoczno za zmowę cenową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl