SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przeszukał biura właściciela marki Semilac

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził przeszukanie w biurach spółki Nesperta - producenta i sprzedawcy hybrydowych lakierów do paznokci Semilac. Czynności prowadzono w związku z postępowaniem wyjaśniającym, dotyczącym ustalania cen.

Jak podał w komunikacie UOKiK, kilkunastu pracowników urzędu w asyście policji weszło do siedziby spółki Nesperta pod Poznaniem. Firma jest producentem produktów i akcesoriów do stylizacji paznokci marki Semilac. Przeszukanie odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego. Ma charakter wstępny, nie jest prowadzone postępowanie przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom.

- Zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany. Ustalamy czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jeszcze za wcześnie jest by mówić o tym czy zostaną postawione konkretne zarzuty - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Jak czytamy na stronie UOKiK, "przeszukanie ma doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia pomiędzy producentem a dystrybutorami, polegające na ustalaniu sztywnych lub minimalnych cen sprzedaży".

Nesperta sp. z o.o. od początku swojej działalności stosuje najwyższe standardy etyczne prowadzenia biznesu oraz przestrzega obowiązujących przepisów prawa – także w zakresie ochrony praw konkurencji i konsumentów. Przeprowadzona w czerwcu br. w siedzibie naszej firmy kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebiegała zgodnie z przyjętymi procedurami. Pracownicy naszej spółki dochowali najwyższych standardów, umożliwiając przedstawicielom UOKIK-u należyte wypełnienie swoich obowiązków. Działania kontrolne w siedzibie Spółki zostały zakończone. Urzędnicy analizują zebrany materiał - czytamy w oświadczeniu firmy Nesperta, przesyłanym w poniedziałek do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Przeszukania to narzędzie UOKiK

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez urząd zgody sądu i najczęściej w asyście policji.

W czasie przeszukania prowadzonego przez UOKiK, przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przeszukał biura właściciela marki Semilac

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl