SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK przyspiesza ws. nc+. „Zarzuty są mocne”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do końca kwietnia br. chce zakończyć postępowanie przeciwko platformie nc+. - Zarzuty są mocne - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowa UOKiK.

UOKiK przyspiesza ws. nc+. „Zarzuty są mocne”

UOKiK postępowanie administracyjne wobec ITI Neovision, operatora platformy n, a teraz także nowej platformy nc+ wszczął 2 kwietnia br. (więcej na ten temat). Był to efekt licznych skarg klientów platformy n. Alarmowali oni Urząd, że otrzymują listy informujące, że jeżeli do 19 kwietnia br. nie wypowiedzą dotychczasowej umowy z platformą, z początkiem maja zostanie ona automatycznie zastąpiona umową z nc+ na 18 miesięcy. A przedstawiana im oferta cenowa była droższa od poprzedniej.

Po analizie tych zgłoszeń prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel nabrała wątpliwości, czy ITI Neovision nie dokonuje w ten sposób jednostronnej zmiany umów (ceny usługi oraz oferty programowej) zawartych na czas oznaczony, dając klientom za mało czasu na złożenie rezygnacji. Zdaniem Urzędu, jednostronna zmiana warunków umowy może naruszać dobre obyczaje, ponieważ uzależniona jest wyłącznie od woli przedsiębiorcy.

Wątpliwości UOKiK-u dotyczyły też przekazywania informacji o tej procedurze listem zwykłym z zastrzeżeniem zbyt krótkiego terminu na złożenie rezygnacji. Taki sposób informowania nie gwarantuje bowiem, że każdy abonent będzie miał możliwość skutecznego zapoznania się z nowymi warunkami i podjęcia świadomej decyzji o korzystaniu z usług.

- Działania, które wiążą się z naszymi zarzutami mają ewidentnie miejsce - podkreśla Małgorzata Cieloch. W ramach postępowania ITI Neovision zostało poproszone przez UOKiK o odpowiedź na zarzuty. - Otrzymaliśmy już od spółki dokumenty, są one teraz analizowane - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Cieloch.

Urząd zamierza pertraktować z platformą nc+, aby zmieniła ona zdanie i planuje zakończyć całe postępowanie do końca kwietnia br. - Mamy na uwadze terminy, które otrzymali abonenci - mówi nam rzeczniczka Urzędu.

Postępowanie przeciwko ITI Neovision może zakończyć się nałożeniem na spółkę kary finansowej wynoszącej maksymalnie 10 proc. jej ubiegłorocznego przychodu.

W związku z postępowaniem UOKiK platforma wstrzymała wysyłanie listów z ofertą migracyjną. Operator przygotował też nową ofertę pakietową, która jest bardziej elastyczna i zawiera np. nowy pakiet Ekstraklasa (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK przyspiesza ws. nc+. „Zarzuty są mocne”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WidzC
Mam nadzieję, że kara będzie na tyle dosadna, żeby nikomu więcej nie przyszło do głowy takie rozbójnicze wymuszanie.
Ale z drugiej strony to też porażka UOKiK, w końcu to oni zatwierdzili tę fuzję i nie widzieli żadnych zagrożeń dla rynku i konsumentów.
16 9
odpowiedź
User
guther
DOWALIĆ AŻ SIĘ ZESRAJĄ !!!!!!!!!!!!!!!!
15 10
odpowiedź
User
Mówię, jak jest
UOKiK? Za ciency w uszach na naszych prawników. Pozdro!
10 12
odpowiedź
User
ani grosza
Jakie wymuszenia? Jesteście demagogami, a jak bank przysyła kwitek, że od....obowiązuje nowy regulamin i jak się nie zgadzasz to możesz wypowiedzieć umowę to jest dobrze? Programy telewizyjne nie jest czymś bez czegoś nie da się żyć, nie pogarsza to komfortu życia, jak np. brak pralki. Nie podoba się wypowiadasz, a ponieważ towar jest nie limitowany, to operator i tak po okresie wypowiedzenia przedstawi jakąś nową ofertę.
Gdybym ja tym zarządzał to po takim zawirowaniu teraz tym co pozostali przyznałbym specjalne rabaty za lata lojalności, których żaden z tych co zrezygnowali nie dostanie i gwarantuję, że burki zmieniły by ton szczekania z "że drogo" na "k.....a inni mają teraz za 50% ceny".
8 14
odpowiedź
User
ITI! Spier.....!
jo
9 8
odpowiedź