SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK sprawdzi współpracę nadawców i operatorów TV oraz opłaty za reemisję. "Otrzymaliśmy liczne sygnały o nieprawidłowościach"

Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że sprawdzi współpracę nadawców i operatorów telewizyjnych, m.in. w zakresie opłat za reemisję programów.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

Operatorzy kablowi na początku lipca br. otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Jak wynikało z naszych informacji, nadawca miał też zażądać włączenia 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego. Dodatkowo w umowie miał zastrzec prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5 proc. co roku. Aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musiałby podpisać umowę na minimum jeden płatny program.

Przed miesiącem Ryszard Młynarczyk ze Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom (reprezentującego średnie i małe kablówki) poinformował nas, że złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o "możliwości wykorzystania pozycji monopolistycznej przez Polsat”.

Sprawa nie podoba się także KRRiT, na naszych łamach w tej kwestii wypowiadał się przewodniczący Witold Kołodziejski. Głos w tej sprawie zabrał również prezes PIKE Jerzy Straszewski, który zauważył, że "tak szeroki zakres zmian może mieć wpływ na cały rynek medialny".

UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zasad i warunków współpracy nadawców z operatorami telewizyjnymi w zakresie udzielania praw do reemisji programów. - Otrzymaliśmy liczne sygnały o nieprawidłowościach. Zbadamy sposób kalkulacji cen za reemisję programów oraz powiązania praw do reemisji programów telewizyjnych z innymi programami lub usługami. Pierwsze zapytania do nadawców już wyszły - zapowiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Dodano, że jeśli doszło do stosowania praktyk ograniczających konkurencję prezes UOkiK może wszcząć postępowanie antymonopolowe przeciwko poszczególnym przedsiębiorcom. Za ograniczanie konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu. - Sprawdzimy również sygnały o ograniczeniach nakładanych na operatorów przez nadawców, np. dotyczących swobody operatora do decydowania o umieszczeniu danego programu w pakiecie podstawowym lub premium. Zbadamy również ewentualne różnicowanie przez nadawców cen za programy oraz pakiety programów - zaznaczył UOKiK.

Małgorzata Cieloch, rzeczniczka biura prasowego UOKiK na pytania portalu Wirtualnemedia.pl odpowiedziała tylko, że „wszystkie informacje, które mogli podać są na Twitterze”. - Niestety nie możemy informować o zawiadomieniach. Co do samego postępowania wyjaśniającego - to wychodzą od nas w tej chwili ankiety do nadawców, od ich odpowiedzi będzie zależał między innymi czas tej analizy - stwierdziła.

Jak podkreśliła postępowanie to nie jest skierowane przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy.

Jesienią podwyżka cen usług

W czerwcu br. Zygmunt Solorz, większościowy udziałowiec Cyfrowego Polsatu zapowiedział, że jesienią Grupa podwyższy ceny za swoje usługi. Tłumaczył tę decyzję faktem, że oprócz spadku wpływów wynikającego z konkurencji cenowej telekomy muszą radzić sobie z dodatkowymi regulacjami i rosnącymi kosztami, m.in. związanymi z podwyżkami cen energii.

Zwrócił też uwagę, że w ostatnich latach usługi telekomunikacyjne taniały mimo inflacji w całej gospodarce, a zbliżająca się wielkimi krokami rewolucja 5G będzie wymagać od operatorów inwestycji w infrastrukturę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla całego rynku.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca br. firma miała sprzedanych 16,97 mln jednostkowych usług (RGU), o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego 14,33 mln (3,9 proc. w górę w skali roku) to usługi w modelu abonamentowym.

Cyfrowy Polsat jest właścicielem Telewizji Polsat, sieci telekomunikacyjnej Plus oraz platformy Cyfrowy Polsat.

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdzi współpracę nadawców i operatorów TV oraz opłaty za reemisję. "Otrzymaliśmy liczne sygnały o nieprawidłowościach"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
norman
Jak zawsze przejdzie się po kościach. W tym kraju duże firmy mają prawdziwe "eldorado" , mogą robić co chcą.
odpowiedź
User
Kret
Niech sprawdzą też TVN. Po tym jak Discovery się stało właścicielem, wymusiło podwyżki wobec operatorów kablowych, nieuzasadnione niczym. Podobno za sprzeciw wobec tego wyleciał ich naczelny prawnik.
odpowiedź