SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK wszczyna postępowania wyjaśniające w sprawie GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje GetBack. W związku z tym, urząd prowadzi trzy postępowania wyjaśniające.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-u Article

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje skargi osób, które mogły zostać wprowadzone w błąd przy zakupie obligacji korporacyjnych GetBack lub którym oferowano produkty nieodpowiadające ich potrzebom. Jak podaje urząd, ze skarg wynika, że konsumenci odkładający na lokatach oszczędności pieniądze ze spadku czy sprzedaży mieszkania, namawiani byli na zakup obligacji korporacyjnych, mimo braku zainteresowania tak ryzykowanymi instrumentami finansowymi.

- Obligacje oferowały banki, domy maklerskie, pośrednicy i sam GetBack. Z przekazywanych informacji wynika, że również przy sprzedaży mogło dochodzić do licznych nieprawidłowości. Konsumenci mogli być wprowadzani w błąd poprzez informacje, że są to produkty bezpieczne jak lokata bankowa i zapewnią gwarantowane zyski - podaje UOKiK .

Pod koniec kwietnia, kiedy w mediach zaczęły pojawiać sie pierwsze doniesienia o nieprawidłowościach w firmie, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, aby ustalić zasady oferowania i sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack.

- Sprawdzamy w postępowaniach wyjaśniających w jaki sposób sama spółka, banki i domy maklerskie oferowały konsumentom obligacje korporacyjne GetBack. Klienci, którzy skarżą się do UOKiK, twierdzą, że ten produkt był im przedstawiany jako bezpieczna lokata. O podejmowanych przez nas działaniach poinformowaliśmy Centralne Biuro Antykorupcyjne - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W maju pracownicy urzędu przeprowadzili kontrolę w biurach GetBack w Warszawie i we Wrocławiu. W toku są łącznie trzy postępowania wyjaśniające dotyczące: Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego, Mercurius Financial Advisors oraz Get Back.

Na swojej stronie internetowej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje dokładne instrukcje postępowania dla osób, które potencjalnie mogły zostać paść ofiarami GetBacku.

GetBack pogrążony w kryzysie

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 r. grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. W lipcu 2017 r. spółka zadebiutowała na GPW. GetBack od kilku miesięcy pogrążony jest w kryzysie. Spółka w połowie kwietnia br. przestała bowiem spłacać odsetki od obligacji i wykupywać te zapadające, a na początku maja złożyła wniosek o przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne

W połowie kwietnia zmienił się prezes GetBacku. W czerwcu i lipcu kilka osób z byłego kierownictwa firmy, m.in. były prezes Konrad K., zostało aresztowanych, postawiono im zarzuty m.in. wyrządzenia strat finansowych na duże kwoty. Na liście wierzycieli GetBack są m.in. Fratria (wydawca "Sieci"), PMPG Polskie Media ("Wprost", "Do Rzeczy"), Gremi Media ("Rzeczpospolita", "Parkiet") agencja reklamowa Leo Burnett Warszawa, Piotrkowski EDC Expert Direct Communication, Bridge i Instytut Monitorowania Mediów.  

Z raportu finansowego firmy wynika, że w 2017 roku odnotowała 1 327,13 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 200,01 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK wszczyna postępowania wyjaśniające w sprawie GetBack

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl