SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd chce nowych kompetencji dla UOKiK-u: blokowanie stron internetowych, zakupy jako tajemniczy klient

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada, że prezes UOKiK-u będzie mógł blokować serwisy internetowe z treściami naruszającymi prawa konsumentów oraz zlecać kupno produktów i usług z zastosowaniem ukrytej lub przybranej tożsamości.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, udostępniony w internetowym Rządowym Centrum Legislacji ma na celu dostosowanie polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 2 grudnia 2017 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów (to tzw. rozporządzenia CPC).

- Szczególny nacisk rozporządzenie kładzie na podejmowanie działań w otoczeniu cyfrowym, mając na celu przeciwdziałanie sytuacjom, gdy przedsiębiorca sprzedający towary lub usługi ukrywa swoją tożsamość lub przenosi miejsce prowadzenia działalności w obrębie UE lub do państwa trzeciego, aby uniknąć egzekwowania względem niego przepisów prawa - stwierdzono w uzasadnieniu nowelizacji.

Prezes UOKiK-u będzie mógł blokować strony internetowe

W proponowanej nowelizacji zapisano, że jeżeli nie będzie można inaczej doprowadzić do zaprzestania naruszenia praw konsumentów lub zapobieżenia ryzyku ich naruszenia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nakazać:
- usunięcie treści lub ograniczenia dostępu do interfejsu internetowego lub umieszczenie wyraźnego ostrzeżenia dla konsumentów wchodzących na interfejs internetowy,
- dostawcy usług hostingowych usunięcie lub wyłączenie interfejsu internetowego lub ograniczenia dostępu do niego, lub
- w odpowiednich przypadkach rejestrom domen i podmiotom rejestrującym domeny usunięcia pełnej nazwy domenowej (FQDN) i umożliwienie właściwemu organowi jej rejestracji.

Do tej pory działania prezesa UOKiK w tym zakresie podejmowane były w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 18 lipca 2002 r. wyłączające odpowiedzialność usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną względem usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do danych.

W uzasadnieniu nowelizacji oceniono, że wprowadzenie nowych przepisów pozwoli „na zwiększenie skuteczności prezesa UOKiK w tym zakresie, i ściganie naruszeń w obszarze gospodarki elektronicznej, która w chwili obecnej najbardziej narażona jest na nadużycia, ponieważ najłatwiej można je w Internecie ukryć”.

Dodano, że znaczącej liczby naruszeń praw konsumentów dochodzi w obszarze handlu elektronicznego. Szybko rośnie również liczba nieprawidłowości w przypadku oferowania usług finansowych w internecie, także takich o charakterze oszustwa. Strony internetowe oferujące niebywale zyskowne instrumenty finansowe (np. w rynek Forex, kryptowaluty, obligacje korporacyjne, crowfounding, itp.) powstają ciągle i ich liczba rośnie.

Możliwy będzie zakup kontrolowany

Na mocy nowelizacji prezes UOKiK-u ma również zyskać uprawnienia do zlecenia zakupu kontrolowanego, czyli nabywania towarów lub usług w tym, w razie potrzeby, z wykorzystaniem możliwości przedstawienia się jako inna osoba.

- Możliwość zakupu towarów i usług, z zastosowaniem ukrytej lub przybranej tożsamości, pozwoli na pozyskanie materiału dowodowego, do którego Prezes UOKiK miał do tej pory ograniczony dostęp. Dotychczas obowiązujące przepisy, regulujące instytucję tajemniczego klienta pozwalały na podjęcie przez kontrolującego, działającego pod ukrytą tożsamością, czynności zmierzających do zakupu towaru, ale już nie pozwalały na samo dokonanie zakupu - stwierdzono w uzasadnieniu nowych przepisów.

Od stycznia br. prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest Tomasz Chróstny. Zastąpił na tym stanowisku Marka Niechciała który został członkiem zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prezes UOKiK-u jest powoływany przez premiera i odpowiada bezpośrednio przed nim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd chce nowych kompetencji dla UOKiK-u: blokowanie stron internetowych, zakupy jako tajemniczy klient

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
da
Cenzura prewencyjna pełną gębą. Gdzie konstytucja? W dudzie dudy.
odpowiedź