SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK w 2020 roku nałożył ponad 30 mld zł kar na firmy

W 2020 r. UOKiK wydał 1087 decyzji. 273 z nich dotyczyło ochrony konkurencji, 814 natomiast - ochrony konsumentów. Urząd w ub. roku zdecydował także o nałożeniu kar na przedsiębiorców w wysokości 30,9 mld zł - poinformował UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKTomasz Chróstny, prezes UOKiK

W 2020 r. prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął 64 postępowania wyjaśniające i 7 postępowań antymonopolowych. Ponadto, jak czytamy w komunikacie dotyczącym sprawozdania z rocznej działalności Urzędu, wystosował 64 wystąpienia "miękkie" do przedsiębiorców. Polegają one na żądaniu zmiany bądź eliminacji niedozwolonych działań.

Prezes Urzędu wydał w ub. roku 15 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, z czego 14 dotyczyło niedozwolonych porozumień, a jedna - nadużywania pozycji dominującej. Łącznie kary finansowe w związku z tymi decyzjami wyniosły 187,2 mln zł. W czterech przypadkach sankcje obniżono dzięki programowi łagodzenia kar leniency.

W ub. roku po raz pierwszy Prezes Urzędu wydał decyzje, w których sankcje zostały nałożone na menedżerów osobiście odpowiedzialnych za niedozwolone porozumienia.

Blisko 120 mln zł kary dla grupy Veolia

Pierwsze rozstrzygnięcie dotyczyło podziału rynku, zmowy cenowej i przetargowej na warszawskim rynku ciepła, a kary w wysokości blisko 120 mln zł zostały nałożone na spółki z grupy Veolia oraz osobę zarządzającą w firmie Veolia Energia Warszawa. Sankcji w postępowaniu tym uniknęły podmioty z grupy PGNiG, które zdecydowały się na współpracę z UOKiK w ramach programu leniency.

Druga decyzja dotycząca kar dla menedżerów dotyczyła zmowy wiodących sieci fitness w Polsce. W postępowaniu tym stronami uzgodnień było 16 przedsiębiorców i 6 osób zarządzających. Łączne sankcje nałożone na spółki przez Prezesa Urzędu wyniosły ponad 312 mln zł, na menedżerów zaś - ok. 800 tys. zł - podał Urząd.

Prezes UOKiK w 2020 r. podejmował również działania z zakresu kontroli koncentracji. W ciągu ub. roku wszczął 264 postępowania, w których sprawdzał, czy fuzje i przejęcia nie wpłyną negatywnie na konkurencję. Decyzje o zgodzie na transakcje wydał w 243 przypadkach, z czego jedna wydana została jako zgoda warunkowa.

212,9 mld zł dla Gazpromu

W ubiegłym roku Prezes Urzędu wydał również dwie decyzje związane ze sprawą gazociągu Nord Stream 2.

Pierwsza z nich to kara 212,9 mld zł dla Gazpromu za nieudzielenie informacji w trwającym postępowaniu. Druga dotyczy natomiast nałożenia kar za budowę gazociągu bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK. W postępowaniu tym Prezes Urzędu nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w przedsięwzięciu - podał UOKiK.

W 2020 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał łącznie 1087 decyzji. 273 z nich dotyczyło ochrony konkurencji, 814 natomiast - ochrony konsumentów. W ub. roku Urząd zdecydował również o nałożeniu kar na przedsiębiorców w łącznej wysokości 30,9 mld zł.

Jak przypomniał Urząd, w 2020 r. uchwalono przepisy ograniczające pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Rozwiązanie zostało przyjęte, aby chronić przed pułapką nadmiernego zadłużenia konsumentów, dla których pandemia oznaczała obniżenie lub utratę dochodów - podano. Z myślą o osobach w trudnej sytuacji finansowej uchwalono również przepisy wprowadzające tzw. wakacje kredytowe, dzięki którym kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę rat na 3 miesiące, jeśli stracili w wyniku pandemii główne źródło dochodów - czytamy.

Cytowany w komunikacie Prezes UOKiK stwierdził, że w 2020 r. Urząd na "niespotykaną dotąd skalę wspierał inne resorty przy tworzeniu 20 rządowych projektów programów pomocowych przewidujących warunki udzielania pomocy publicznej w związku z COVID-19". Jak podał, do końca 2020 r. "pomocy udzielono ponad 8,5 mln razy, z czego ponad 7,5 mln to przypadki związane z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa".

Jak dodano, za pośrednictwem Urzędu łącznie w ubiegłym roku notyfikowano Komisji Europejskiej 52 projekty przewidujące udzielenie pomocy publicznej. 47 z nich dotyczyło programów pomocowych, 5 zaś - pomocy indywidualnej. Akceptację uzyskało 38 projektów.

Nowe kompetencje uzyskane przez Urząd w 2020 r. dotyczą m.in. kontroli inwestycji. Prezes UOKiK może dzięki nim zablokować przejęcie strategicznych polskich przedsiębiorstw przez inwestorów spoza UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

1 stycznia 2020 r. wszedł również w życie pakiet przepisów ograniczających zatory płatnicze. Dał on Prezesowi UOKiK kompetencje do prowadzenia postępowań antyzatorowych, których w pierwszym roku obowiązywania nowego prawa zaplanowano 50. Tymczasem, jak podał UOKiK, Prezes Urzędu wszczął ich w 2020 r. 100.

W ramach aktywności na rynku finansowym Prezes UOKiK podejmował działania w zakresie stosowania przez banki klauzul niedozwolonych w umowach kredytów hipotecznych w walutach obcych - podano.

2020 r. to również prowadzone przez UOKiK badania bezpieczeństwa produktów i nadzór rynku we współpracy z Inspekcją Handlową, która w ub. roku przeprowadziła łącznie ponad 11,8 tys. kontroli.

Kontrolowana była również jakość paliw. W zakresie paliw ciekłych w 2020 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 1392 stacje paliw i 24 hurtownie oraz producentów i magazynujących paliwa. Wymagań jakościowych nie spełniło 1,88 proc. z 1491 próbek laboratoryjnych - czytamy.

W komunikacie dotyczącym sprawozdania z działalności UOKiK za 2020 r. Urząd przypomniał również o prowadzonych działaniach edukacyjnych, a także swoim zaangażowaniu w proces tworzenia regulacji prawnych.

Dołącz do dyskusji: UOKiK w 2020 roku nałożył ponad 30 mld zł kar na firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl