SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK wygrywa przed Sądem Apelacyjnym. SOKiK ma ponownie zbadać 4,5 mln zł kary nałożonej na T-Mobile Polska

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznającą za bezzasadną karę 4,5 mln złotych nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na T-Mobile Polska. SOKiK został zobowiązany do zbadania sprawy, czego nie zrobił wydając wcześniejszą decyzję. Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl orzeczenie Sądu Apelacyjnego ma przyczyny formalne, wszystkie strony postępowania czekają obecnie na pisemne uzasadnienie wyroku.

Article

Sprawa rozpatrzona obecnie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie sięga 2014 r. Wówczas T-Mobile Polska starając się nakłonić użytkowników do przejścia na nową taryfę Jump! zapowiedział, że abonenci którzy się na to nie zdecydują zapłacą o 5 zł wyższy rachunek od dotychczasowego.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły skargi od użytkowników, którzy uważali że operator nie dotrzymał odpowiednich terminów pozwalających abonentom na odstąpienie od umowy po wprowadzeniu nowego cennika. W efekcie regulator rozpoczął w tej sprawie własne postępowanie, zaś w grudniu 2015 r. nałożył na T-Mobile karę w wysokości 4,5 mln zł nakazując też telekomowi rekompensaty po 65 zł dla każdego z dotkniętych podwyżkami abonentów.

T-Mobile odwołał się od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  W maju ub.r. SOKiK uchylił wcześniejszą decyzję UOKiK, w związku z czym regulator odwołał się do wyższej instancji.

Pod koniec sierpnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał orzeczenie uchylające w całości zaskarżony wyrok SOKiK z przyczyn formalnych i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wydanie przez Sąd Apelacyjny wspomnianego wyroku potwierdzili w rozmowie z Wirtualnemedia.pl pracownicy biura prasowego UOKiK. Zaznaczyli jednak, że urząd nie komentuje szerzej tego orzeczenia, wcześniej bowiem musi zapoznać się z jego pisemnym uzasadnieniem. Na tę samą przyczynę wskazał T-Mobile Polska uchylając się od komentarza.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wydając wyrok Sąd Apelacyjny zakwestionował fakt, że SOKiK oparł swoją decyzję na formalnych błędach w sposobie nałożenia przez UOKiK kary, nie rozpatrywał natomiast samej istoty strategii prowadzonej przez T-Mobile. Dlatego teraz SOKiK ma rozpocząć swoje postępowanie od nowa biorąc pod uwagę znaczenie zarzutów formułowanych pod adresem operatora przez użytkowników oraz UOKiK.

T-Mobile Polska nie został po raz pierwszy ukarany przez UOKiK. Np. w lutym br. po prawomocnym wyroku sądowym operator zapłacił 15,3 mln zł kary nałożonej przez urząd w związku z loterią SMS-ową „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem”. Według regulatora SMS-y promujące akcję wprowadzały klientów w błąd.

Na koniec czerwca br. T-Mobile Polska miał 10,87 mln klientów, o 260 tys. więcej niż rok wcześniej. W minionym kwartale telekom zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 0,1 proc. do 1,565 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 0,9 proc. do 427 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK wygrywa przed Sądem Apelacyjnym. SOKiK ma ponownie zbadać 4,5 mln zł kary nałożonej na T-Mobile Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl