SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Upadek Amber Gold uderza w cały sektor finansowy

Aż 77% internautów przyznaje, że problemy Amber Gold wpłynęły negatywnie na postrzeganie przez nich parabanków. Ponad połowa badanych (59%) zaczęła gorzej oceniać skuteczność KNF oraz UOKiK. Co trzeci respondent (32%) również ma mniejsze zaufanie do banków. Jednocześnie aż 90% badanych przyznaje, że nie ulokowałaby oszczędności w firmie, która nie podlega nadzorowi finansowemu - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Upadek Amber Gold uderza w cały sektor finansowy

Upadek Amber Gold wpłynęł na zmniejszenie zaufania do wszystkich instytucji finansowych i instytucji nadzorujących rynek finansowy. Najbardziej straciły parabanki oraz KNF i UOKIK. Stratne są również banki. Jednocześnie 68% badanych przyznało, że gdyby informacje o ofercie instytucji parabankowych były opatrzone zapisem: „Instytucja nie podlega polskiemu nadzorowi finansowemu” byłoby to wystarczające ostrzeżenie, że finanse klientów tych instytucji mogą być zagrożone. 

Instytucje, które straciły wizerunkowo na problemach Amber Gold

 

Tylko 10% respondentów zdecydowałaby się obecnie na ulokowanie swoich oszczędności w firmach, które nie podlegają nadzorowi finansowemu, gdyby proponowane zyski były wyższe niż te oferowane przez banki.

„Z sondażu wynika, że respondenci z dużą dozą nieufności obserwują wydarzenia na rynku finansowym z ostatnich tygodni. Sytuacja związana z Amber Gold spowodowała nie tylko obniżenie zaufania do instytucji parabankowych, lecz również spadek wiary w skuteczność urzędów nadzorczych, jak i całego systemu finansowego. Problemy Amber Gold stanowią przestrogę dla klientów, żeby dokładnie sprawdzać, czy dana instytucja podlega pod nadzór finansowy czy nie. Można przypuszczać, że do tej pory wiele osób nie do końca miało wiedzę w tym obszarze” - mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniu 12.08.2012 metodą CAWI (badania on-line) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania próbie respondentów N=500.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Upadek Amber Gold uderza w cały sektor finansowy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
przesada, i to duza,
zaraz w caly.... moze jeszce swiat ?
umowy trzeba czytac
zwlaszcza to,co dorobnym drukiem
i nie tylko w banku
8 8
odpowiedź
User
true
BANKSTERZY WYSYSAJĄ Z NAS KASĘ KAŻDEGO DNIA
8 8
odpowiedź
User
WartyNurt
Wyświetlany w TV program jest oznaczony czy jest dla dzieci czy dla dorosłych. Podobnie powinny być oznaczone "parabanki" na swoich szyldach. Oznaczenie powinno być widoczne dla każdego czytającego szyld. Wiadomość o znaku rozpoznawczym należałoby wyświetlać tak jak teraz "autoreklama" czy podobnie. To nie powinno wiele kosztować.
8 8
odpowiedź