SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Upadłość Wirtualnej Polski odroczona

TPI nie przewiduje już rozmów z mniejszościowymi akcjonariuszami WP

W piątek (26.03.2004 r.) przed Sądem Rejonowym w Gdańsku odbyło się niejawne posiedzenie w sprawie wniosku zarządu Wirtualnej Polski (WP) oraz wniosków wierzycieli, Macieja Grabskiego i Jacka Kawalca, w przedmiocie upadłości. Sąd przesłuchał członków zarządu WP oraz wnioskodawcę Jacka Kawalca. Na posiedzenie nie zgłosił się Maciej Grabski. Sąd wyraził zgodę na wysłuchanie Marka Konarskiego, prezesa zarządu TP Internet (TPI).

Decyzją sądu posiedzenie zostało odroczone bezterminowo, a na kolejnym posiedzeniu niejawnym sąd rozstrzygnie, czy ogłosić upadłość WP oraz w jakiej formie: likwidacyjnej czy z możliwością zawarcia układu.

Zarząd Wirtualnej Polski podtrzymał swój wniosek w sprawie upadłości likwidacyjnej, a pełnomocnik wierzycieli wniosek w przedmiocie upadłości z możliwością zawarcia układu. Nie wskazał jednak ani nie potwierdził możliwości zapewnienia WP finansowania w momencie wykonywania potencjalnego układu.

Marek Konarski, prezes TP Internet przedstawił sądowi pogląd, że Wirtualna Polska utraciła zdolność regulowania zobowiązań i powinna zostać ogłoszona jej upadłość w formie likwidacyjnej, co umożliwi szybkie sprzedanie działającego przedsiębiorstwa, a zatem uzyskanie wyższej ceny i zapewnienie zatrudnienia większości pracowników WP. Natomiast układ przedłuży tylko agonię spółki, powiększy skalę wierzytelności i krąg wierzycieli.

Ponadto prezes Marek Konarski stwierdził, że dotychczas negocjujący z nim przedstawiciele mniejszościowych akcjonariuszy Wirtualnej Polski nie prowadzili rozmów w dobrej wierze i pozorowali tylko możliwość kompromisu. Nawet przyjęcie przez TPI ich propozycji nie doprowadziło do zakończenia negocjacji, a stało się tylko pretekstem do zgłaszania nieracjonalnych sugestii przedłużających rozmowy w sprawach, w których strony mają takie same stanowiska.

TP Internet wyraziła gotowość przyjęcia propozycji mniejszościowych akcjonariuszy i potwierdziła to pismami z 15 i 18 marca br. Mniejszościowi akcjonariusze odpowiedzieli dopiero 23 marca propozycją zawarcia klauzuli poufności i dopuszczenia ich do audytu finansowego i prawnego WP. Była to propozycja całkowicie nie przystająca do stanu uzgodnień potwierdzonych pismami stron.

- Straciliśmy 20 dni łudząc się, że partnerzy negocjują w sposób rzetelny. Prezes Marek Konarski nie przewiduje już żadnych rozmów z Key7 Investments i Grabski Inwestycje Finansowe - mówi Piotr Michalski, rzecznik TP Internet. TP Internet postanowiła sprzedać swoje wierzytelności z tytułu umów pożyczek udzielonych WP na rzecz TP EmiTel, spłacając tym samym część długu z tytułu pożyczki, jaką TP EmiTel udzieliła TPI w grudniu 2003 r.

TP Internet oczekuje teraz na orzeczenie sądu i ma nadzieję na taką formę upadłości, która umożliwi szybkie sprzedanie przedsiębiorstwa w ruchu, co jest jedyną szansą na uzyskanie kwoty umożliwiającej zaspokojenie roszczeń wierzycieli i pozwoli utrzymać zatrudnienie.

- Wyrażamy ubolewanie, że nie udało się osiągnąć porozumienia, ale nie wszyscy akcjonariusze chcieli je osiągnąć. Wręcz przeciwnie, część z nich dążyła do zablokowania możliwości dojścia do porozumienia - podkreśla Piotr Michalski i dodaje: - W ocenie TP Internet cała odpowiedzialność za obecne wydarzenia spada na Key7 Investments i Grabski Inwestycje Finansowe.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Upadłość Wirtualnej Polski odroczona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl