SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sieć kablowa UPC Polska założyła tajemniczą spółkę

Z danych opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynika, że sieć kablowa UPC Polska powołała spółkę specjalnego przeznaczenia (SPV) pod tajemniczą nazwą UPC Polska Holdco III.

Article

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością UPC Polska Holdco III zastąpiła w Krajowym Rejestrze Sądowym firmę Toranca Investments. Adres UPC Polska Holdco III jest ten sam, co w przypadku operatora kablowego, czyli Aleja Solidarności 171 w Warszawie.

Z danych KRS wynika, że w kwietniu z przedmiotów działalności spółki usunięto: doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej, realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, roboty budowlane, sprzedaż detaliczna  prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej i internet, działalność holdingów finansowych, kupno i sprzedaż nieruchomości i zarządzanie nieruchomościami.

Zobacz także: Zmiana w zarządzie UPC Polska
 
Czym będzie zajmować się nowa spółka?

Przy okazji zmian w KRS wpisano nowe przedmioty działalności. To produkcja sprzętu telekomunikacyjnego, produkcja kabli światłowodowych, konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych, roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, roboty związane z budową linii elektrycznych i elektroenergetycznych, działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, telekomunikacji satelitarnej i pozostałej telekomunikacji.

Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska nie chce zdradzać w jakim celu doszło do powołania nowej spółki. Spółki specjalnego przeznaczenia powołuje się w wąskim lub czasowo ograniczonym celu oraz aby wykluczyć ryzyko finansowe, szczególny sposób opodatkowania lub ryzyko związane z nadzorem.

Zobacz także: Marcin Prokop będzie reklamował UPC Polska

„Sklep ze spółkami”

Prezesem Toranca Investments, którą zastąpiła UPC Polska Holdco III był Luksemburczyk legitymujący się paszportem Wielkiej Brytanii Christian Guy Gaunt. „Dziennik Gazeta Prawna” pisał dwa lata temu, że prowadzi on swego rodzaju „sklep ze spółkami”. Stoi na czele spółek, których kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł. Później jest on podwyższany i Gaunt zostanie wykreślony z funkcji prezesa. Z takich usług korzystały m.in. Multikino, PKP Energetyka, Emitel, fundusz CVC, do którego należy sieć sklepów „Żabka”. Dzięki spółce z „rynku wtórnego” można znacząco skrócić biurokrację i formalności. Z danych KRS wynika, że w zarządzie UPC Polska Holdco III jest Robert Redeleanu (prezes UPC Polska), Marta Jakowluk i  Monika Nowak-Toporowicz. W zarządzie nowej firmy nie zasiadają: Dominika Niewiadomska-Siniecka i Matthew John Coates, pozostali członkowie zarządu UPC Polska.

Marka UPC znika z kolejnych rynków

Kiedyś marka UPC była obecna na znacznie większej liczbie rynków. W 2015 roku w Holandii rozpoczęła się fuzja z Ziggo. Obecnie operator działa pod tą marką. Trzy lata temu Liberty Global, właściciel UPC Polska podpisał natomiast umowę z Vodafone o sprzedaży spółek w Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach. Transakcja kosztowała sieć komórkową 19 mld euro. UPC Polska nie była częścią tej transakcji. Grupa Iliad, właściciel sieci Play, na początku sierpnia br. złożyła niewiążącą ofertę kupna spółki UPC Polska. Właściciel Play chce kupić sieć kablową za 7,3 mld zł.

Sieć UPC Polska na koniec drugiego kwartału 2021 roku miała 1,54 mln abonentów (wzrost z 1,49 mln rok wcześniej). Z usług telewizji cyfrowej UPC korzystało na koniec czerwca 1,08 mln klientów (wzrost z 1,07 mln), telewizji analogowej - 273 tys. (wzrost z 217 tys.), internetu - 1,31 mln (wzrost z 1,25 mln), telefonii stacjonarnej - 619 tys. (spadek z 661 tys.), a telefonii komórkowej - 105 tys. (22 tys. rok wcześniej). Abonenci UPC Polska mieli łącznie wykupionych 3,28 mln usług.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sieć kablowa UPC Polska założyła tajemniczą spółkę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Co to jest telewizja analogowa w sieci kablowej? Sygnał telewizji cyfrowej jest tam zamieniany na stary sygnał analogowy?
odpowiedź
User
Prawdziwy Polak
Teraz wiem, dlaczego firma UPC domaga się ode mnie wpłaty abonamentu kilka dni wcześniej, niż przewiduje termin wpłaty. Padają na twarz i mogą się nie podnieść. Czas pomyśleć o zmianie dostawcy usług satelitarnych....
odpowiedź
User
taka_prawda
Co to jest telewizja analogowa w sieci kablowej? Sygnał telewizji cyfrowej jest tam zamieniany na stary sygnał analogowy?

Do DVB-C może być puszczony sygnał analogowy jak i cyfrowy. Cyfrowe też mogą być różne, np. kodowane HEVC w ramach testów 4K.
odpowiedź