SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UPC wygrało przed Trybunałem Konstytucyjnym. Poszło o Prawa autorskie

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że regulacja wyznaczająca wysokość rekompensaty za naruszenie autorskich praw majątkowych jest niekonstytucyjna. Podzielił tym zdanie sieci UPC Polska, która złożyła skargę na ten przepis.

Article

Operator UPC Polska w swojej skardze do Trybunału twierdził, że niekonstytucyjny jest art. 79 Prawa autorskiego. Pozwala on ukarać osobę lub podmiot który w sposób zawiniony naruszył autorskie prawa majątkowe w wysokości aż trzykrotnego odszkodowania wartości tych praw. Spółka uznała, że tak wysoka kara nosi w sobie cechę represyjną, a także jest dowodem na nierówne traktowanie podmiotów.

Podczas wtorkowej rozprawy reprezentujący UPC Adam Jucewicz podkreślał, że majątkowe prawa autorskie nie są w niczym lepsze ani w niczym gorsze od innych praw majątkowych, w tym prawa własności.

Z kolei przedstawiciel prokuratora generalnego Wojciech Sadrakuła przypomniał, że rozpowszechnianie nieuprawnione cudzego utworu jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Dodał, że w przypadku tej sprawy nie ma mowy o nierównym traktowaniu, bo „równość to nie jest równość wszystkich ze wszystkimi i ze wszystkim”.

Trybunał Konstytucyjny ostatecznie uznał, że regulacja wyznaczająca wysokość rekompensaty za naruszenie autorskich praw majątkowych jest faktycznie niekonstytucyjna. - Zakwestionowana regulacja zawiera zbyt surową sankcję - mówił w uzasadnieniu sędzia Piotr Tuleja.

Skarga UPC Polska do Trybunału Konstytucyjnego była konsekwencją sporu spółki ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Operator dwa lata temu przegrał proces z SFP o odpłatność za reemisje programów. Na mocy zakwestionowanego artykułu Sąd Okręgowy, a następnie Sąd Apelacyjny wymierzył spółce karę. Musiała ona zapłacić wielomilionowe odszkodowanie za bezumowne reemitowanie utworów audiowizualnych (więcej na ten temat).

Sieć UPC Polska w I kwartale br. miała 921,7 tys. abonentów telewizji cyfrowej (więcej na ten temat).


 

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UPC wygrało przed Trybunałem Konstytucyjnym. Poszło o Prawa autorskie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karter
Brawo! Teraz jeszcze trzeba zakwestionować haracz na SPATiF.
odpowiedź
User
Nick
Ta sama trzykrotność dawała nieco oddechu finansowego często okradanym fotografom i grafikom.

Szkoda, że sędziowie trubunału, nie pomyśleli o kreatywnych w szerszym kontekście.
odpowiedź
User
Yogi
Tym samym Trybunał Konstytucyjny uznał, że kradzież nie jest niczym wyjątkowym, a szkodliwym tym bardziej. Żałosne!
odpowiedź