SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Urządzenia mobilne realnym wsparciem dla pracowników sektora MŚP

72 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 proc. uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują - wynika z badania Ipsos Mori.

Samsung Galaxy S5Article

Średnio 66 proc. pracowników sektora MŚP w Europie, a 72 proc. w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w swoich codziennych obowiązkach.

56 proc. respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46 proc.) jako przyczynę wskazuje "zbyt wiele obowiązków". Pracownicy MŚP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku: 32 proc. wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34 proc. - zwiększenie konkurencji na rynku.

Jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37 proc. respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30 proc. w domu, a 13 proc. - na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44 proc. deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze, ale 26 proc. deklaruje "efektywne myślenie" w trakcie drogi do lub z biura, 20 proc. - w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18 proc. - rano, po przebudzeniu.

Pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych. 80 proc. polskich badanych oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74 proc.). 77 proc. wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach. Z kolei zapytani jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40 proc.) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30 proc.).

Badanie "SME Modern IT Research 2014" zostało przeprowadzone przez Ipsos Mori na zlecenie Microsoftu w dniach 5-13 marca 2014 r. metodą ankiety online za pomocą Ipsos Interactive Panel. Badanie objęło 5770 pracowników sektora MŚP w następujących krajach: Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Ukraina i Węgry. Próba dla Polski wyniosła 601 osób. Firmy biorące udział w badaniu zatrudniają do 250 pracowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Urządzenia mobilne realnym wsparciem dla pracowników sektora MŚP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl