SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ustawa antyterrorystyczna wprowadzi obowiązek rejestracji kart pre-paid

W projekcie nowej ustawy antyterrorystycznej znalazł się zapis mówiący o tym, że karty pre-paid będą sprzedawane wyłącznie za okazaniem przez kupującego dowodu tożsamości i rejestracją jego danych. Nowe regulacje mają ułatwić walkę z przestępcami używającymi anonimowych numerów telefonicznych.

Article

O założeniach nowej ustawy, która ma ułatwiać walkę z zagrożeniami antyterrorystycznymi mówili w czwartek na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Wśród proponowanych w ustawie przepisów znalazł się także taki, według którego wszystkie karty pre-paid (tzw. startery) miałyby być sprzedawane wyłącznie za okazaniem przez kupującego dowodu tożsamości. Dane osobowe nabywcy mają być gromadzone przez sprzedawców, a następnie przekazywane operatorom. Podczas konferencji nie ujawniono w jaki sposób służby specjalne miałyby później uzyskiwać od operatorów informacje na temat właścicieli konkretnych pre-paidów.

Omawiając proponowany przepis Mariusz Kamiński przekonywał, że w znacznym stopniu ułatwi on walkę z przestępczością oraz zagrożeniami terrorystycznymi, bowiem obecnie wolny obrót kartami pre-paid w dużym stopniu zapewnia przestępcom możliwość komunikowania się w sieciach komórkowych w sposób anonimowy, a ustalenie właściciela konkretnego numeru pre-paid jest trudne i czasochłonne.

Podczas konferencji Mariusz Błaszczak zaznaczył, że obecnie istnieje jedynie projekt ustawy antyterrorystycznej. - Zostanie on przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po konsultacjach i debacie parlamentarnej ustawa będzie przyjęta w maju tego roku - zapowiedział szef MSWiA.

Pomysł rejestrowania sprzedawanych w naszym kraju pre-paidów nie jest nowy. Obowiązek zbierania danych osób kupujących takie karty telefoniczne służby specjalne postulowały już w 2012 r., jednak projekt zmian w przepisach utknął w sejmie. Rejestracja kart pre-paid obowiązuje obecnie w niektórych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji i Szwajcarii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ustawa antyterrorystyczna wprowadzi obowiązek rejestracji kart pre-paid

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j
Kupujcie na zapas zanim te czubki wezmą się za ograniczanie kolejnej sfery waszego życia.
35 12
odpowiedź
User
Johnny
Kupuj, kupuj, najlepiej cały kiosk.
13 22
odpowiedź
User
Mieszko
Tak się ogranicza wolność te zamachy są celowo wywoływane . Jeszcze Biochip RFID wszczepić głupim europejczykom i można sterować całymi masami .
Cytat:
Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego.Benjamin Franklin (1706–1790) – uczony i polityk amerykański.
35 3
odpowiedź
User
j
Będę chciał to i cały kiosk kupię a tobie nic do tego.
20 4
odpowiedź
User
eh
biedni ludzie, czego sie tak boicie... w Szwajcarii to normalnosc od lat... Karty SIM to rozwiazanie dla polskich zlodziei.
11 33
odpowiedź
User
Ojciec
Czego sie boicie "czubki"
Dla zboczeńców kolejne utrudnienia
I tak trzymać !!!
7 28
odpowiedź
User
j
Nie porównuj człowieku Szwajcarii do Polski. A jakby nie Duda to Kamiński by siedział. I on ma decydować o tym co mi wolno?
20 9
odpowiedź
User
Ela
w 1998 roku jak kupowałam TakTaka też musiałam rejestrować bo taki był obowiązek.
4 14
odpowiedź
User
Janusz
"Będzie Was PiS r****ł w d**ę. Będzie Was PiS d***ł tak, jak Was platforma nie w*******a" - Z. Stonoga
22 7
odpowiedź
User
ani grosza
No i jaki macie problem, każdy telefon i każdy internet powinien być zarejestrowany na Pesel, aby ten kto udostępnia łączność terroryście za to odpowiadał i koniec ze strefami wifi bez rejestracji. Powiem więcej - jedna karta na osobę, aby wyeliminować tzw słupów, a w momencie kradzieży, zgubienia obowiązek natychmiastowego powiadomienia celem zablokowania i wyrobienia nowej. Śmierć = blokada numeru, aby nie było figurowania osób nieżyjących w bazie. Pozostaje problem z zagranicznymi gośćmi - telefon obcokrajowca powinien się automatycznie po załapaniu sieci przedstawiać i rejestrować w bazie, w przypadku kraju w którym nie ma obowiązku rejestracji żądanie zalogowania powinno zostać odrzucone.
Bardzo ograniczone możliwości zakupu przez obcokrajowca prepaida
To jest minimum.
5 35
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing