SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uwaga na niektóre faktury VAT. Nie odliczysz od nich podatku

Takim dokumentem jest faktura VAT-MP. Towarzyszy ona kasowej metodzie rozliczania podatku od towarów i usług przez podatników określanych mianem małych podatników. Może być dla nich korzystna z uwagi na możliwość odroczenia płatności VAT. Jest jednak niebezpieczna dla nabywców otrzymujących taką fakturę. Nie uprawnia bowiem do odliczenia podatku w chwili jej otrzymania.

Uwaga na niektóre faktury VAT. Nie odliczysz od nich podatku

 Faktura VAT-MP to przewidziana przepisami o VAT forma dokumentu przeznaczona dla małych podatników, którzy wybrali metodę kasowa rozliczeń VAT. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT  dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta jednakże nie później niż w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zastosowanie metody kasowej dotyczy także odliczenia podatku naliczonego. Mały podatnik, który wybrał tę metodę może odliczyć VAT tylko wtedy, gdy sam ureguluje należność względem sprzedającego.

Faktura VAT-MP uprawnia do odliczenia dopiero po zapłacie
Konsekwencje wyboru metody kasowej przez wystawcę faktury przechodzą także na nabywcę. To oznacza, że przedsiębiorca, który kupuje towary lub usługi od takiego podatnika otrzymując fakturę  oznaczoną VAT MP nie odliczy VAT-u w niej zawartego na ogólnych zasadach (w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę). Zgodnie z przepisami, w przypadku nabycia towarów lub usług udokumentowanych fakturą VAT-MP wystawioną przez małego podatnika, podatek VAT wynikający z takiej faktury można  odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym  podatnik:
• uregulował część należności na rzecz małego podatnika,
• uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika,
• przypada   90   dzień   od   dnia   otrzymania   towaru   lub   wykonania   usługi, w przypadkach innych niż określone powyżej.

Zapłata w połowie, VAT do odliczenia tylko w połowie
Przedsiębiorca musi więc bacznie śledzić jaki rodzaj faktury otrzymuje od kontrahenta. Jeśli jest to faktura oznaczona symbolem MP, VAT w niej zawarty będzie podlegał odliczeniu dopiero wtedy, gdy podatnik ureguluje swoją należność względem sprzedawcy. Jeżeli zapłaci za towar tylko w części, np. 50%, tylko połowa VAT-u będzie do odliczenia. Jeżeli jednak nie zapłaci w ogóle, VAT będzie do odliczenia dopiero po trzech miesiącach.

Adam Bujalski, księgowy Tax Care,
współpraca: Joanna Szlęzak-Matusewicz

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uwaga na niektóre faktury VAT. Nie odliczysz od nich podatku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl