SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uwaga! Standard deweloperski to fikcja

Większość deweloperów sprzedaje mieszkania w „standardzie deweloperskim”. Choć ten termin jest powszechnie stosowany, kryją się pod nim różne elementy wykończenia, bo nie jest regulowany prawem. A to powoduje, że w jednej inwestycji standard deweloperski to marmurowe parapety, drewniane okna i drzwi antywłamaniowe, a w innej gipsowe tynki i okna PCV.

Co miesiąc nabywców w Polsce może znajdować przeszło 25 tys. mieszkań– wynika z szacunków Home Broker na podstawie danych ZBP. W największych miastach blisko co trzecie z nich pochodzi z rynku pierwotnego, z czego większość sprzedawana jest w tzw. standardzie deweloperskim. Tylko w przypadku ok. 10% transakcji kupujący wybierają wykończenie „pod klucz”. Choć termin „standard deweloperski” jest powszechnie stosowany w potocznym języku, prawo w żaden sposób nie reguluje, jak powinno być wykończone mieszkanie sprzedawane w tym standardzie.  Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pojęcie „stanu deweloperskiego” jest różnie rozumiane przez poszczególnych deweloperów. Zdarza się nawet, że ten sam deweloper różnicuje „stan deweloperski” w różnych inwestycjach. Tymczasem opis stanu wykończenia kupowanego lokalu oraz części wspólnych powinien stanowić element umowy podpisywanej z deweloperem. Dlatego trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać przed podpisaniem, a później egzekwować od dewelopera zastosowanie opisanych rozwiązań. 

Aby ocenić różnice w zakresie „standu deweloperskiego” w poszczególnych inwestycjach, sprawdziliśmy, jakie deweloperzy sprzedający mieszkania w tym standardzie stawiają sobie wymagania odnośnie: okien, parapetów, ścian i podłóg oraz drzwi wejściowych. 

Drewniane okna to rzadkość

W większości przypadków deweloperzy stosują okna z PCV. Drewniane okna, czy raczej ich profile, zastosowano jedynie w trzech na 20 przebadanych inwestycji. Dotyczy to inwestycji „Przy Grobli” Grupy Inwestycyjnej BEL, Projektu „Oxygen” realizowanego przez J.W. Construction oraz „Osiedla Oliwa Park” dewelopera Euro Styl. Drewniane okna są wykorzystywane przeważnie w projektach o podwyższonym standardzie.

Tynk gipsowy to nie gładź

Kupując mieszkanie od dewelopera trzeba ponadto mieć świadomość, że na ścianach lokalu najprawdopodobniej znajdować się będzie tynk gipsowy. Co prawda jest on lepszy niż stosowany w starszym budownictwie tynk cementowo-wapienny, ale nie wolno go mylić z idealnie równą gładzią gipsową. Jej zastosowanie w badaniu Home Broker zadeklarował jedynie deweloper BA-WA. Warto też zauważyć, że nie zawsze na ścianach położona jest farba. Tak jest w 8 na 20 przebadanych firm. Ponadto jedynie w 2 z nich ściany zostaną pomalowane dwukrotnie.

Elementy wykończenia mieszkań w standardzie deweloperskim

Deweloper

Inwestycja

Rodzaj okien

Parapet wewnątrz

Ściany

Drzwi wejściowe

"BA-WA" s.j.

BA-WA

PCV

marmur

tynki gipsowe z gładzią

antywłamaniowe

ART-BUD SP. Z O.O.

Dąbrowskiego i Zagórze

brak danych

brak danych

tynki gipsowe

wzmocnione

KALBUD DEWELOPER

Osiedle przy ul. Grudzińskiego

PCV

MDF

tynki gipsowe

antywłamaniowe

Osiedle Kalinowe

PCV

PCV

tynki gipsowe

antywłamaniowe

PBG Erigo

Ecoria

PCV

PCV

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Złotowska 51

PCV

PCV

tynki gipsowe

płycinowe

Quadro House

PCV

PCV

tynki gipsowe malowane dwukrotnie

drewniane, antywyważeniowe

SABE Investments

Osiedle Symfonia

PCV

konglomerat

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Marti Solanes

Wszystkie

PCV

konglomerat

tynki gipsowe

antywyważeniowe

Grupa Inwestycyjna BEL

Przy Grobli

profile drewniane

brak danych

tynki gipsowe

antywłamaniowe

J.W. Construction Holding S.A.

Osiedle Lewandów Park

PCV

konglomerat/PCV

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Wronia 45

drewniane

marmur

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Osiedle Słoneczny Park

PCV

konglomerat

tynki gipsowe malowane dwukrotnie

antywyważeniowe

M-Alfa Osiedla Spółka z o.o.

Alfa Park

PCV

konglomerat

tynki gipsowe

antywłamaniowe

EURO STYL

Gorczycowa

PCV

konglomerat

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Osiedle Nawigator

PCV

PCV

tynki gipsowe

wzmocnione

Osiedle Morskie

PCV

PCV

tynki gipsowe

wzmocnione

Osiedle Oliwa Park

drewniane

konglomerat

tynki gipsowe malowane

antywłamaniowe

Inwest Grupa

Piastowski Mędłów

PCV

PCV

tynki gipsowe

wzmocnione

Virke Sp. z o.o.

Osiedle Nowa Malta

PCV

konglomerat

tynki gipsowe

antywłamaniowe

Źródło: Deweloperzy

Drzwi antywłamaniowe popularne, ale nie standardowe

Najczęściej w opisach „standardu deweloperskiego”, jakie otrzymują klienci przed zakupem mieszkania, pojawiają się informacje o zastosowaniu drzwi antywłamaniowych. Takie rozwiązanie zadeklarowano w 12 na 20 przebadanych projektów. Znacznie rzadziej pojawiają się niższej klasy drzwi wzmocnione i antywyważeniowe. PBG Erigo przyznaje także, że w inwestycji na Złotowskiej 51 zastosowała drzwi płycinowe. Jest to dużo tańsze rozwiązanie, które nie gwarantuje takiej ochrony, jak w przypadku drzwi antywłamaniowych.

Parapetowy zawrót głowy

Największe  zróżnicowanie oferty wykończeniowej deweloperów widoczne jest w przypadku rodzajów zastosowanych parapetów. O palmę pierwszeństwa walczy tu PCV i konglomerat. Te pierwsze wydają się gorszym rozwiązaniem – są bowiem wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Parapety z konglomeratu podobne są do naturalnego kamienia, ponieważ zrobione są z kruszywa i spoiwa (żywicy). Teoretycznie powinny więc być bardziej trwałe niż te z PCV. Droższym rozwiązaniem są parapety z marmuru, przez co częściej trafić można na nie w projektach o podwyższonym standardzie. Występują one w jednym na 10 przebadanych przez Home Broker projektów. Najrzadziej spotykane są parapety z płyty MDF, czyli produktu drewnopochodnego, który często wykorzystywany jest obecnie w meblarstwie. Na powierzchni takiego parapetu stosowana jest najczęściej okleina. Parapety z MDF są wrażliwe na zamoczenie. 

Rozbieżności w ofercie „stanu deweloperskiego” proponowanej przez poszczególnych deweloperów mogą się też pojawić w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rury doprowadzające i odprowadzające wodę wyprowadzone są najczęściej z centralnego pionu i doprowadzone do miejsca, w którym w projekcie przewidziano montaż zlewu czy umywalki. Zdarza się jednak, że deweloper kończy swoją pracę na centralnym pionie, a rury do umywalki czy zlewu właściciel mieszkania musi już doprowadzić samodzielnie. Prawo nakłada natomiast na dewelopera obowiązek wykonania instalacji elektrycznej i zamontowania gniazdek. 

Najczęściej spotykane obecnie rozwiązania w standardzie deweloperskim:

1) wylewka betonowa lub cementowa,
2) okna z PCV,
3) parapety z konglomeratu lub PCV,
4) drzwi antywłamaniowe,
5) na ścianach tynk gipsowy niepomalowany.

Bartosz Turek, Katarzyna Siwek, Robert Latuszek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uwaga! Standard deweloperski to fikcja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl