SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uwaga! W Polsce najem mieszkań droższy niż w Europie

W Polsce przez 20 lat wynajmowania mieszkania należy zapłacić właścicielowi równowartość zajmowanego lokalu. W Europie trwa to przeciętnie pięć lat dłużej, a w Monako łącznie aż 67 wiosen - wynika z danych Global Property Guide. Dane te pokazują, że czynsze nad Wisłą są relatywnie wysokie w porównaniu do wartości nieruchomości.

O tym jak drogi jest najem nieruchomości w danym kraju świadczy okres, w ciągu którego wpłacone czynsze zrównają się z wartością wynajmowanej nieruchomości. Przeciętnie w stolicach Europy trwa to 25 lat, a w stolicach Ameryki Północnej 24,5 roku. Na wynik wpływają dwa czynniki – wysokość czynszów najmu oraz wartość nieruchomości. Im ich stosunek jest mniejszy, tym dłużej trwać będzie okres zrównania sumy czynszów i wartości nieruchomości. W analizie nie uwzględniono zmian wysokości czynszów i wartości nieruchomości w czasie oraz inflacji. Gdzie więc czynsze są obecnie relatywnie najniższe w porównaniu do wartości nieruchomości?

Wynajem przez całe życie w Monako

Krajem, gdzie za cenę nieruchomości można ją wynajmować prawie całe życie, jest Monako. Najemcy mogą tu cieszyć się najatrakcyjniejszym poziomem czynszu, którego suma dopiero po blisko 68 latach zrówna się z wartością nieruchomości. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Jest to bowiem wynik bardzo wysokich cen nieruchomości. W Monte Carlo znaleźć bowiem można najdroższe nieruchomości w Europie. Za mieszkanie o powierzchni 40 m kw. trzeba tu zapłacić aż blisko 5,9 mln zł. Miesięczny czynsz najmu tak drogiej nieruchomości wydaje się relatywnie atrakcyjny, ponieważ wynosi 6,8 tys. zł.

Relatywnie tanio w Grecji i na Malcie

Kolejnymi krajami, gdzie poziom czynszu może faworyzować najem nad zakupem nieruchomości, są Grecja i Malta. W krajach tych suma czynszów zrównałaby się z wartością nieruchomości dopiero po odpowiednio 40 i 37 latach. Na taki wynik nie mają już jednak wpływu bajońskie wartości mieszkań jak w Monako, a raczej niski poziom czynszów najmu. W centrum Aten zakup lokalu o podwyższonym standardzie i powierzchni 70 m kw. to wydatek rzędu 1,4 mln zł, a w Valletcie około 770 tysięcy, czego nie można uznać za wartości zbyt wygórowane jak na warunki stolic krajów europejskich. Czynsze najmu wyglądają na tym tle atrakcyjnie, ponieważ w centrum Aten lokali o podwyższonym standardzie o powierzchni 70 m kw. można wynająć za 3,5 tys. zł miesięcznie, a w Valletcie za 2,1 tys. zł.

Najdrożej na Węgrzech i Holandii

Na przeciwnym biegunie plasują się takie kraje jak Węgry i Holandia. Suma płaconych czynszów zrównałaby się tam bowiem z ceną nieruchomości w ciągu odpowiednio 12 i 15 lat. Oznacza to, że w krajach tych najem jest relatywnie najdroższy w porównaniu z wartością nieruchomości. W Budapeszcie zakup mieszkania o powierzchni 50 m kw. to wydatek rzędu 270 tys. zł, a identyczne mieszanie można wynająć za 1,7 tys. zł. W Amsterdamie ogólny poziom cen jest oczywiście wyższy. Za lokal o powierzchni 40 m kw. należy zapłacić 700 tys. zł, a wynająć go można za 3,1 tys. zł miesięcznie.

Niemcy jedynie odrobinę tańsze niż Polska

Popularność najmu u naszych zachodnich sąsiadów często jest łączona z niewygórowanymi czynszami najmu mieszkań. Jak jednak pokazują dane GPG w Niemczech okres, po którym suma zapłaconego czynszu zrówna się z wartością nieruchomości, jest zaledwie o rok krótszy niż w Polsce, gdzie wynosi on 20 lat. Oznacza to, że najem w Republice Federalnej jest odrobinę tańszy niż na rodzimym rynku, gdy porównuje się go do wartości nieruchomości. Popularności najmu jako formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych w Niemczech należy więc upatrywać raczej w innych czynnikach niż stosunek cen najmu i zakupu mieszkań. Zaliczyć można do nich wyższy poziom rozwoju rynku najmu, wysokość zarobków oraz bardziej stabilny poziom cen nieruchomości. Dla przykładu w ciągu ostatnich 5 lat wartość przeciętnego mieszkania w Polsce wzrosła o 114% podczas gdy w Niemczech zgodnie z danymi Hypoport AG utrzymały się na identycznym poziomie.

 

Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker

Dołącz do dyskusji: Uwaga! W Polsce najem mieszkań droższy niż w Europie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a polska, n i e w e u r o p i e ?
jak w temacie
odpowiedź
User
Nesus
No bo w końcu u nas to inny kontynent i nie powinniśmy porównywać się z Europą. A co my może europejczycy, czy co?
odpowiedź
User
gawin
sory a Polska to nie jest Europa?
odpowiedź