SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amnesty International: używanie Skype'a grozi podsłuchiwaniem przez rząd. Jest petycja do szefa Microsoftu

Skype nie stosuje bezpiecznego szyfrowania, a zatem naraża użytkowników na przechwytywanie rozmów - apeluje Amnesty International. I zachęca do podpisywania petycji, zamieszczonej na stronie internetowej organizacji, a skierowanej do Brada Smitha (szef Microsoftu), nawołującą go do zabezpieczania połączeń.

Article

Aktywiści Amnesty International zwracają uwagę, że Skype'owi brak tzw. szyfrowania end-to-end. Oznacza to kodowanie informacji na urządzeniu nadawcy, a następnie dekodowanie na urządzeniu odbiorcy. Po drodze nikt nie ma do niej wglądu, a nawet jeśli uda się mu przechwycić dane, nie rozszyfruje komunikatu bez odpowiedniego klucza. - Rządy mogą nas śledzić, a przestępcy przechwycić nasze prywatne dane. Obrońcy praw człowieka i dziennikarze na całym świecie są szczególnie zagrożeni bezprawną rządową inwigilacją, kiedy używają Skype’a - brzmi argumentacja działaczy AI.

Bezpieczne szyfrowanie wprowadzili już m. in. WhatsApp i Apple Facetime. W maju ub. roku Edward Snowden, były pracownik NSA i odkrywca afery PRISM, krytykował nowy komunikator Allo, oferowany przez Google. Obawy o bezpieczeństwo budził u Snowdena właśnie brak domyślnego szyfrowania wiadomości end-to-end w tej aplikacji.

Amnesty International od szefa Microsoftu, Brada Smitha (firma jest twórcą Skype'a) wprowadzenia szyfrowania dla całej komunikacji w ramach komunikatora, a także informowania użytkowników o poziomie szyfrowania w ramach Skype’a i o tym, jak ono pomaga chronić ich prawo do prywatności i wolności słowa. "Microsoft ma silną politykę respektowania praw człowieka i prywatności. W ubiegłym roku firma stanęła w obronie korporacji Apple w debacie ze służbami FBI na temat stosowania szyfrowania w celu ochrony prywatności użytkowników, a Pan publicznie wsparł używanie technologii silnego szyfrowania. (...) Bez szyfrowania end-to-end użytkownicy Skype są narażeni na bezprawną inwigilacje prowadzoną przez rządy na świecie" - czytamy m.in. w apelu. Do środy, 22 lutego, podpisało go 1386 osób z Polski.

Akcja zbierania podpisów pod apelem ma wymiar międzynarodowy.

Dołącz do dyskusji: Amnesty International: używanie Skype'a grozi podsłuchiwaniem przez rząd. Jest petycja do szefa Microsoftu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl