SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra ze wzrostem wpływów, zmalał zysk. Bez spadku wskutek epidemii

W ub.r. grupa kapitałowa Vectra osiągnęła wzrost przychodów o 8,3 proc. do 833,64 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 64,42 do 29,8 mln zł. Firma nie prognozuje spadku wpływów ani pogorszenia spływu należności wskutek epidemii koronawirusa.

Tomasz Żurański, prezes VectryArticle

Przychody grupy Vectra prawie w całości zostały osiągnięte w Polsce. Wpływy z usług telekomunikacyjnych poszły w górę z 743,2 do 797,22 mln zł.

Natomiast przychody z innych usług zwiększyły się z 14,07 do 21,15 mln zł, z dzierżawy majątku - z 3,42 do 4,8 mln zł, a wpływy określone jako pozostałe - z 4,49 do 5,89 mln zł.

Zysk w dół, zasili kapitał zapasowy

Koszty operacyjne grupy Vectra zwiększyły się znacząco bardziej niż przychody - o 12,6 proc., z 658,3 do 741,59 mln zł. W firmie w ub.r. pracowało średnio 441 osób na etacie

W konsekwencji zysk operacyjny firmy zmalał ze 103,3 do 87,15 mln zł, a zysk netto - z 64,42 do 29,8 mln zł.

Jednostkowy zysk netto spółki Vectra w ub.r. wyniósł 68,29 mln zł. Po prawie 50 proc. udziałów spółki mają niemieckie firmy Capricorn Ventures Holding i Prudentia Ventures Holding. Pod koniec września na walnym zebraniu zdecydowały, że jej zeszłoroczny zysk netto zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy.

Epidemia nie spowodowała spadku przychodów

W sprawozdaniu Vectra poinformowała, że po wybuchu epidemii koronawirusa zleciła przygotowanie scenariuszy ekonomicznych w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej.

- Grupa dokonała analizy przygotowanych scenariuszy i uznała, że prawdopodobny spadek przychodów w 2020 roku wyniesie ok. 1,5 proc.. Jednakże analiza danych finansowych za 5 miesięcy 2020 roku nie wskazuje na istotny spadek przychodów - napisano.

Vectra podkreśliła, że „nie przewiduje istotnego spadku przychodów ze sprzedaży oraz spływu należności od kontrahentów (nie zaobserwowano istotnych spadków przychodów i problemów ze ściągalnością należności)”, w związku z czym nie widzi ryzyka niewywiązywania się ze swoich zobowiązań, w ze spłaty kredytów.

Na koniec ub.r. grupa Vectra dopełniła wymogów umowy kredytowej w zakresie kalkulowanych kowenantów. Według zarządu spółki „ewentualny wpływ COVID-19 nie wpłynie istotnie na wyniki finansowe, a tym samym na spełnienie warunków kredytowych”.

Vectra kupiła Multimedia Polska

Pod koniec stycznia br. Vectra poinformowała, że sfinalizowała kupno 100 proc. akcji Multimedia Polska, na co niedługo wcześniej warunkową zgodę wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednocześnie poinformowano, że z Multimedia Polska pożegnali się jej dotychczasowy prezes Andrzej Rogowski oraz członkowie rady nadzorczej. Nowym prezesem spółki został członek zarządu Vectry Jan Piotrowski, a do rady nadzorczej weszli członkowie rady nadzorczej Vectry: Maciej Kurek, Michał Popiołek i Marcin Gorazda. Do zarządu Multimedia Polska z ramienia Vectry weszli także jej prezes Tomasz Żurański i członek rady nadzorczej Bogdan Paszkowski.

W ub.r. Multimedia Polska zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 1,3 proc. do 614,43 mln zł, a jej strata netto pogłębiła się z 95,34 do 135,99 mln zł, m.in. wskutek dużego wzrostu kosztów finansowych. Liczba klientów firmy zmalała o 30,6 tys. do 695,3 tys.

Dołącz do dyskusji: Vectra ze wzrostem wpływów, zmalał zysk. Bez spadku wskutek epidemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl