SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Viaplay zacieśnia współpracę z Canal+

14 maja odbędzie się coroczne zgromadzenie akcjonariuszy Grupy Viaplay. Komitet do spraw nominacji firmy zaproponował nowych członków rady dyrektorów. Wśród nich jest aż dwóch menadżerów związanych z Canal+, największym udziałowcem Viaplay. 
 

Rada dyrektorów jest najwyższym organem decyzyjnym po Walnym Zgromadzeniu i ponosi ogólną odpowiedzialność za organizację Grupy Viaplay oraz zarządzanie sprawami spółki. Gremium zarządza długoterminową działalnością spółki oraz sprawuje kontrolę nad działalnością kierownictwa wykonawczego grupy. Na radzie dyrektorów spoczywa również odpowiedzialność za nadrzędną strategię i cele firmy. Obecni członkowie rady dyrektorów Anders Borg, Andrew House, Kristina Schauman i Natalie Tydeman zrezygnowali z ubiegania się o reelekcję.

Większy wpływ Canal+ na Viaplay?

14 maja do gremium ma dołączyć dwóch menadżerów związanych z Canal+. Maxime Saada jest prezesem i dyrektorem generalnym Grupy Canal+. Maxime jest również członkiem zarządu Vivendi, prezesem i dyrektorem generalnym Dailymotion, prezesem L'Olympia i wiceprezesem Grupy Lagardère, która została przejęta przez Vivendi. Poprzednie stanowiska Maxime'a w Grupie Canal+ obejmowały stanowisko zastępcy dyrektora generalnego na Francję, kierownika działu sprzedaży, kierownika działu marketingu i kierownika ds. strategii.

Jacques du Puy to z kolei członek zarządu Grupy Canal+ i dyrektor generalny Canal+ International. Wcześniej był dyrektorem operacyjnym Vetoquinol; dyrektorem generalnym na Europę, Afrykę i Bliski Wschód w Bayer CropScience, dyrektorem generalnym na Japonię i Koreę w Aventis CropScience i dyrektorem generalnym w Indiach, a następnie w Japonii w Rhône-Poulenc Agro.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W lutym w ramach dokapitalizowania Canal+ zwiększył swoje udziały w Viaplay z 12 do 29,33 proc., potwierdzając swoją pozycję największego akcjonariusza. Francuski Canal+ jest udziałowcem Viaplay od lata 2023 roku. Rok wcześniej skandynawska platforma nawiązała współpracę z Canal+ w Polsce. Udzieliła firmie sublicencji na pokazywanie dwóch meczów Premier League w każdej kolejce. Wcześniej przez blisko 25 lat licencję na ligę angielską posiadał nad Wisłą Canal+.

Viaplay, który boryka się z problemami finansowymi, zamierza skupić się na Holandii i krajach nordyckich. Do lata 2025 roku opuści polski rynek. Możliwa jest sprzedaż polskiego biznesu albo poszczególnych praw.  Canal+ jako największy udziałowiec uchodzi tutaj za faworyta. Na rzecz tego nadawcy Telewizja Polsat straci jednak prawa do Ligi Mistrzów. Firma Zygmunta Solorza może więc próbować pozyskać część praw należących obecnie do Viaplay. Poza Premier League są to m.in. Bundesliga, Formuła 1 czy gale KSW.

Kto jeszcze będzie nadzorować Viaplay?

Komitet ds. nominacji chce, żeby Simon Duffy, tymczasowy przewodniczący rady dyrektorów w Viaplay, zachował to stanowisko. Do gremium mają też trafić przedstawiciele innych udziałowców: Katarina Bonde (przewodnicząca rad nadzorczych Stillfront Group, Mentimeter, Stratsys i Zimpler), Anna Bäck (przewodnicząca rady dyrektorów Precis Digital oraz członek rady dyrektorów Nordnet Bank, Permobil, Szwedzkiego Związku Biathlonu, Systembolaget i Tradera), Erik Forsberg (przewodniczący rady dyrektorów LecToGo i Collectia i członek rad dyrektorów Stillfront Group,  Enento Group i Deltalite), Andrea Gisle Joosen (przewodniczący rady dyrektorów Charge Amps i Bilprovningen oraz członek rad dyrektorów 888 Holdings, Stadium i Logent), Didier Stoessel (dyrektor inwestycyjny PPF Group i dyrektor generalny Central European Media Enterprises), Annica Witschard (była dyrektor generalna Home Credit Vietnam, dyrektor generalna Home Credit Philippines i dyrektor generalna ds. krajów nordyckich w GE Money Bank).

- Propozycje komitetu odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły w Grupie Viaplay w ciągu ostatniego roku. Proponuje się, aby nowy zarząd składał się z niezależnych specjalistów i starszych przedstawicieli głównych akcjonariuszy, z których wszyscy mają duże doświadczenie i wniosą dodatkowe spojrzenie na branżę i główne rynki. Wszyscy oni mają udokumentowane osiągnięcia i czas, aby zaangażować się w rozwój operacji biznesowych i procesów zarządu. Nowy zarząd łączy w sobie różnorodne i uzupełniające się perspektywy, z których każda przyczyni się do strategicznego kierunku i skutecznego zarządzania Grupą Viaplay w imieniu wszystkich właścicieli i interesariuszy - stwierdził Grégoire Castaing, przewodniczący komitetu ds. nominacji. Castaing został powołany na stanowisko przez Grupę Canal+. 

Dołącz do dyskusji: Viaplay zacieśnia współpracę z Canal+

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
2w3
Żeby się tylko nie podusili w tym uścisku.
odpowiedź
User
bredny
Jeśli przejmą udziały od VIA to znowu wrócimy do czasów przed 2015 gdzie dosłownie cała poważna piłkę zgarnie Canal+
odpowiedź
User
BusinessOutsider
Idą grubo - Saada i du Puy to szare eminencje, podobnież trzęsą internationalem. Na pewno nie weszli do rady, żeby się przyglądać. Przejęcie wisi w powietrzu. Może być szybkie cięcie, żeby zdążyć, zanim stara ekipa rozparceluje prawa, jak z UK.
odpowiedź