SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Video Brothers z wyższym zyskiem. Pandora Gate obcięła wzrost o 20 proc.

Socialmediowa sieć partnerska Video Brothers w ub.r. przy wzroście przychodów o 6,1 proc. do 8,73 mln zł zarobiła na czysto 2,71 mln zł, nieco więcej niż przed rokiem. Firma szacuje, że jej wyniki byłyby o jedną piątą wyższe, gdyby nie afera Pandora Gate z jesieni ub.r.

Łukasz Skalik, fot. materiały prasowe Video Brothers Łukasz Skalik, fot. materiały prasowe Video Brothers

Przychody Video Brothers zwiększyły się rok do roku z 8,22 do 8,73 mln zł. Strategicznym obszarem działalności pozostawała obsługa i tworzenie kanałów youtube’owych. - W 2023 blisko połowa wpływów z tego serwisu (rozliczanych w ramach systemu AdSense) pochodziła z kanałów własnych oraz licencji pozyskanych od dystrybutorów, a 52 proc. - ze współprac z twórcami internetowymi zgrupowanymi w ramach koncesji Google na wielokanałową sieć partnerską (MCN) - podała w raporcie finansowym.

Video Brothers w ub.r. zaczęła współpracę m.in. z Grupą Spryciarze.pl (należy do niej m.in. kanał ,,5 sposobów na...”), kanałami Pobite Gary, Waksy, Footbreak i kanałem Magdaleny Pieczonki. Ponadto rozwijała własne kanały i cykle, m.in. Ultra Action i pełnometrażowymi filmami z Azji i Shortix z youtube’owymi shortsami, a także podpisała umowy z TVN Warner Bros. Discovery (chodzi o zamieszczanie produkcji od Video Brothers na Playerze), CDA (ws. treści od Video Brothers na CDA Premium) i Magnetes Pictures.

 

- Jest to konsekwencja strategii wprowadzania profesjonalnych i poł-profesjonalnych twórców premium do streamingu VOD i zarazem otwieranie nowych ścieżek ekspansji ich treści poza YouTube - tak o współpracy z TVN Warner Bros. Discovery mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Łukasz Skalik, szef i właściciel Video Brothers.

Pandora Gate zmniejszyła wzrost

W sprawozdaniu zaznaczono, że na wzrosty wyników finansowych Video Brothers wpłynęły m.in. sprzyjająca koniunktura na rynku reklamowym oraz rosnący popyt na treści wideo, szczególnie na YouTubie. Irma zaznaczyła, że jej wyniki byłyby o minimum 20 proc. wyższe, gdyby nie afera Pandora Gate, która wybuchła na początku najlepszego biznesowo czwartego kwartału.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Wydarzenie to zostało wywołane przez „patoinfluencerów" powiązanych z podmiotami stanowiącymi konkurencję rynkową Spółki, które dążąc do maksymalizacji zysków — nie zwracały uwagi na działania swoich partnerów, mimo że od dawna pojawiały się sygnały o ich wykroczeniach. W efekcie „Pandora Gate" doprowadziła do percypowania całej branży internetowych twórców przez reklamodawców. jako potencjalne zagrożenie wizerunkowe dla ich marek - opisała spółka.

Zaznaczyła, że chociaż żaden ze współpracujących z nią twórców nie był zamieszany w tę aferę, to wielu „mocno odczuło skutki częściowego zamrożenia budżetów oraz ograniczenia akcji promocyjnych po stronie marek”.

Ponadto 10 kanałów o profilu podcastowym, które poprzednio obsługiwała Video Brothers, przeniesiono do oferty jej siostrzanej spółki Video Brothers Music. Z drugiej strony firma pod koniec 2022 roku nawiązała współpracę strategiczną z Meta Platforms.

2,7 mln zł zysku dla Łukasza Skalika

Koszty podstawowej działalności Video Brothers zwiększyły się o 8,2 proc. - z 5,32 do 5,75 mln zł. Stanowiące zdecydowaną większość koszty określone jako pozostałe poszły w górę z 4,5 do 4,96 mln zł. Natomiast wydatki pracownicze minimalnie zmalały - z 769 do 768 tys. zł, a koszty zużycia materiałów i energii spadły z 44,7 do 23 tys. zł.

Przy wzroście kwoty zapłaconego podatku dochodowego z 264,5 do 269,3 tys. zł spółka zarobiła na czysto 2,71 mln zł, wobec 2,64 mln zł rok wcześniej. Łukasz Skalik jako jedyny udziałowiec postanowił, że cały zeszłoroczny zysk dostanie jako dywidendę.

CZYTAJ TEŻ: Powstaje serial o patoinfluencerach. Za projektem stoją Staśko i Sadowska

W br. Video Brothers spodziewa się ok. 9,1 mln zł przychodów i 2,5 mln zł zysku netto. W sprawozdaniu firma zaznaczyła, że uwzględniła przy tym „sprzyjającą koniunkturę oraz umiarkowaną aprecjację rodzimej waluty wobec dolara amerykańskiego, będącego bazową walutą rozliczeniową w ramach systemu AdSense”.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2023, a poprzedni - 2022 

Dołącz do dyskusji: Video Brothers z wyższym zyskiem. Pandora Gate obcięła wzrost o 20 proc.

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LT
Obroty jak w osiedlowym warzywniaku ;)
4 12
odpowiedź
User
Stan
MCN’y podobnie jak telewizja to relikty przeszłości. dziwne ze to jeszcze działa
3 6
odpowiedź
User
Jula
Dobry wynik. Graty
15 1
odpowiedź