SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vinted zapowiada odwołanie od decyzji UOKIK

Pochodząca z Litwy platforma sprzedażowa Vinted zapowiada odwołanie się od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd nałożył na serwis karę 5,3 mln zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i możliwe narażenie ich na straty finansowe.

Article

We wtorek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie litewskiej spółki Vinted UAB, prowadzącej internetowy serwis sprzedażowy o tej samej nazwie. W serwisie konsumenci mogą kupować lub sprzedawać rzeczy, głównie używane ubrania i dodatki. Zarzuty dotyczyły braku ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji. Firmie groziło kara do 10 proc. rocznego obrotu.

W przeprowadzonym postępowaniu UOKiK ustalił, że Vinted poprzez brak przejrzystych informacji godził w zbiorowe interesy konsumentów i mógł przyczyniać się do tego, że ponosili oni straty finansowe. Łącznie UOKiK nałożył na Vinted karę w wysokości 5 360 447 zł. Ponadto, spółka musi poinformować konsumentów o wydanej decyzji i zakwestionowanych praktykach w serwisie Vinted.pl i na Facebooku.

W komunikacie Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, że wobec Vinted toczy się podobne postępowanie na szczeblu europejskim.

Zobacz: 65 proc. Polaków przed e-zakupami sprawdza opinie o sklepie, 58 proc. porównuje ceny

Vinted będzie się odwoływać od kary UOKiK

Kara dla Vinted dotyczy m.in. braku informacji o tym, że dostęp do zarobionych pieniędzy może się wiązać z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków związanych z weryfikacją tożsamości. W kwietniu praktykę zmieniono, co wpłynęło na obniżenie wymiaru kary. Vinted zaznacza, że choć "nie podziela opinii UOKiK" w omawianej kwestii, to zwiększyła ilość informacji przekazywanych klientom na temat " potencjalnych kontroli, aby pomóc im zrozumieć, dlaczego są one przeprowadzane".

Zobacz: UOKiK sprawdza „Tarczę Antyinflacyjną” w Biedronce. „Może być nieopłacalna i uciążliwa”

- Kupowanie i sprzedawanie na Vinted nie jest uwarunkowane weryfikacją tożsamości. Jednocześnie procedura weryfikacji (KYC) przeprowadzana przez naszego dostawcę usług płatniczych (PSP) jest istotnym elementem, narzuconym przez regulacje prawne, aby móc zapewnić bezpieczeństwo transakcji handlowych na platformach cyfrowych, takich jak nasza, na przykład poprzez zmniejszenie ryzyka nieuczciwych działań. Tego rodzaju weryfikacje są przeprowadzane przez naszych dostawców usług płatniczych (PSP) tylko w określonych przypadkach, na przykład po osiągnięciu określonego progu przychodów ze sprzedaży przez danego sprzedającego - wyjaśnia Magdalena Szlaz, communication & PR manager w Vinted.

Spółka zapowiedziała, że będzie odwoływać się od postanowienia urzędu.

- W trakcie postępowania UOKIK w pełni współpracowaliśmy z Urzędem, aby znaleźć rozwiązania, które rozwieją obawy i dlatego też jesteśmy rozczarowani podjętą decyzją, od której będziemy się odwoływali - przekazała Magdalena Szlaz.

W marcu br. platformę Vinted odwiedziło 7,95 mln użytkowników (26,53 proc. zasięgu), spędzając średnio godzinę, 27 minut i 50 sekund - pokazują wyniki badania Mediapanel opracowane przez Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Vinted zapowiada odwołanie od decyzji UOKIK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl