SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Visa od 1 lipca br. obniży opłaty interchange do 0,5%

Z dniem 1 lipca br. dla wszystkich kart Visa wydanych w Polsce wprowadzone zostaną stawki opłaty interchange obniżone do poziomu 0,5%.

Article

Obniżka opłat interchange za płatności kartą to efekt opublikowanej 30 października 2013 r. nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

Obecnie opłata interchange, którą agenci rozliczeniowi obsługujący transakcje kartami płacą bankom, wynosi w Polsce średnio ok. 1,2 proc. W praktyce agenci przerzucają ten koszt na akceptantów płatności, czyli punkty handlowo-usługowe. Te z kolei podwyższają w odpowiedzi ceny towarów i usług, a w ostateczności opłatę płaci kupujący.

Komitet decyzyjny Visa Polska, który właśnie zatwierdził wprowadzenie nowych stawek, liczy że niższa opłata interchange będzie stanowić dodatkową zachętę do coraz szerszego przyjmowania płatności kartami, co powinno znacząco powiększyć liczbę punktów akceptacji i zaowocować przyspieszeniem rozwoju obrotu bezgotówkowego. Ma to być korzystne zarówno dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego, jak i całej gospodarki.

"Mamy nadzieję, że tak istotne obniżenie stawek interchange przełoży się na znacznie niższe koszty obsługi transakcji kartowych ze strony detalistów, tym samym dodatkowo zachęcając, zwłaszcza mniejsze placówki handlowo-usługowe, do rozpoczęcia akceptacji kart płatniczych. (...) Liczymy też na dalszą eliminację ograniczeń w przyjmowaniu płatności kartą po stronie detalistów zgodnie z deklaracjami organizacji ich reprezentujących w trakcie prac nad redukcją opłat interchange, w których razem braliśmy udział." - stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna odpowiedzialna w Visa Europe za Polskę, Czechy i Słowację.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Visa od 1 lipca br. obniży opłaty interchange do 0,5%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl