SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Agorze 2,3 tys. etatów i 19 proc. więcej na pensje. Zarząd zarobił 5,5 mln zł

W ub.r. zatrudnienie etatowe w grupie Agora zwiększyło się o 47 etatów do 2 323, a wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze - o 19,1 proc. do 315,8 mln zł. Większość członków zarządu spółki zarobiła dwa razy więcej, bo dostali zaległe premie.

W sprawozdaniu grupa Agora wyliczyła, że zatrudnienie w niej zwiększyło się głównie w segmencie filmowo-książkowym (obejmującym głównie sieć kin Helios) oraz internetowym, a także w działach wspomagających.

Zmalało natomiast zatrudnienie działalności prasowej i radiowej oraz w pionie reklamy zewnętrznej.

Agora już bez tarczy antykryzysowej i krótszym lockdownem

Łączne wydatki grupy Agora na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze sięgnęły w ub.r. 315,8 mln zł, po wzroście rok do roku o 19,1 proc. W 2020 roku po wybuchu epidemii firma na sześć miesięcy obniżyła wynagrodzenia i wymiar prasy o 20 proc., w ramach tzw. tarczy antykryzysowej dostała 13,3 mln zł dopłat do pensji z państwowego funduszu. Ponadto przez ponad dwa miesiące wiosną 2020 roku oraz od listopada 2020 do maja ub.r. musiały być zamknięte kina Helios, a firma wstrzymała wypłatę większości premii.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. o ponad 20 proc. zwiększyły się koszty pracownicze w dwóch segmentach grupy Agora: filmowo-książkowym (o 28,3 proc. do 60,3 mln zł) oraz reklamy zewnętrznej (o 23,3 proc. do 25,4 mln zł). W tym pierwszy w czwartym kwartale dynamika wyniosła aż 82,5 proc., ponieważ kina Helios i należące do nich lokale gastronomiczne Pasibus działały przez cały okres, a w tym drugim wzrost to „głównie efekt zwiększenia wynagrodzeń zmiennych w rezultacie wyższego stopnia realizacji celów sprzedażowych oraz wyższej rezerwy na plany motywacyjne realizowane w Grupie”.

Natomiast w segmencie prasowym (obejmującym głównie „Gazetę Wyobrczą”, kilka czasopism i działalność poligraficzną) nakłady pracownicze zwiększyły się w całym ub.r. o 10,4 proc. do 93,3 mln zł. Wskazano, że jednym z powodów były wyższe wypłaty w ramach umów cywilnoprawnych oraz rosnące koszty kursów, szkoleń i konferencji.

W segmencie radiowym Agory koszty pracownicze zwiększyły się o 18,6 proc. do 35,1 mln zł, w pionie internetowym - o 14,6 proc. do 48,7 mln zł.

Tylko w czwartym kwartale ub.r. wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze wzrosły o 32,7 proc. do 91,4 mln zł. - Wynikało to z faktu, że w większości biznesów w czwartym kwartale 2020 r. wstrzymana była wypłata premii i planów motywacyjnych, a dodatkowo, od 7 listopada 2020 r. zamknięte były kina - napisano w sprawozdaniu Agory,

Zarząd dostał pełne pensje i zaległe premie

Łączne wynagrodzenie członków zarządu Agory zwiększyło się z 2,36 mln zł w 2020 roku do 5,53 mln zł w ub.r. Z końcem września 2020 roku z zarządu firmy odszedł Grzegorz Kania (zarobił 438 tys. zł pensji, a w ub.r. dostał 484 tys. zł zaległej premii), z początkiem czerwca ub.r. do zarządu powołany został Tomasz Grabowski (zarobił 420 tys. zł), a na początku sierpnia - Agnieszka Siuzdak-Zyga (zainkasowała 205 tys. zł). Natomiast w październiku ub.r. z zarządu odeszła Agnieszka Sadowska (zarobiła 988 tys. zł z pensji i premii).

Duży wzrost zarobków zarządu wynika z dwóch głównych przyczyn: w 2020 roku pensja jego członków na sześć miesięcy została obniżona o 30 proc., ponadto wstrzymano wypłatę premii za 2019 rok. W ub.r. osoby z władz spółki dostały pełne pensje i premie za dwa lata.

Zarobki prezesa Bartosza Hojki poszły w górę z 687 tys. zł do 1,62 mln zł, Tomasza Jagiełło - z 205 do 724 tys. zł, a Anny Kryńskiej-Godlewskiej - z 514 tys. zł do 1,09 mln zł. Jagiełło jako prezes Heliosa w ub.r. zarobił dodatkowo 423 tys.  zł, a rok wcześniej 297 tys. zł.

Łączne wynagrodzenia rady nadzorczej Agory, w 2020 roku też obniżone na sześć miesięcy, zwiększyły się z 560 do 624 tys. zł.

Przewodniczący rady nadzorczej Andrzej Szlęzak zarobił w ub.r. 144 tys. zł, a pozostali członkowie (Wanda Rapaczynski, Tomasz Sielicki, Dariusz Formela, Maciej Wiśniewski i Tomasz Karusewicz) - po 96 tys. zł.

21 kwietnia na walnym zgromadzeniu Agory do zarządu firmy ma zostać powołany Wojciech Bartkowiak, dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej”. W grudniu jego kandydaturę zgłosiła Agora Holding, największy akcjonariusz Agory.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o 56,7 proc. do 351,7 mln zł osiągnęła 24,2 mln zł zysku netto, to jej pierwszy kwartalny zysk netto od dwóch lat. Całoroczna strata netto holdingu zmalała ze 130,2 do 46,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W Agorze 2,3 tys. etatów i 19 proc. więcej na pensje. Zarząd zarobił 5,5 mln zł

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PJ
ajwaj
odpowiedź
User
Mgr z MBA
Zaległe premie ? Za co ? przecież premia zależy od wyników. A wyniki finansowe były kiepskie. Czyli premia to po prostu stały dodatek do pensji. Tak żeby nie smucić pracowników podając stałe pensje zarządu .?
odpowiedź
User
Prezes
Zaległe premie ? Za co ? przecież premia zależy od wyników. A wyniki finansowe były kiepskie. Czyli premia to po prostu stały dodatek do pensji. Tak żeby nie smucić pracowników podając stałe pensje zarządu .?
czytac ze zrozumieniem, premie za 2019
odpowiedź