SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W II kwartale br. sprzedaż smartfonów wzrosła najsłabiej od dwóch lat, liderem Samsung przed Apple

Według szacunków firmy badawczej Gartner w drugim kwartale br. na świecie sprzedanych zostało 445,8 mln telefonów komórkowych, a 74 proc. z nich stanowiły smartfony.

Globalna sprzedaż smartfonów sięgnęła w II kwartale 2015 roku 329,7 miliona sztuk, co oznacza wzrost tylko o 13,5 proc. w ujęciu rocznym. To najniższy wzrost od 2013 r. Co prawda sprzedaż szybko rosła na rynkach rozwijających się regionu Azji i Pacyfiku, Europy Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu i Afryki, ale w Chinach, które są największym na świecie rynkiem sprzedaży smartfonów, zaobserwowano pierwszy w historii spadek rok do roku (o 4 proc.).

Pozycję lidera w segmencie smartfonów utrzymał Samsung, który jednak - pomimo premiery nowych modeli S6 - zanotował 5,3-proc. spadek sprzedaży w ujęciu rocznym i stracił 4,3 pkt. proc. udziału w rynku. Tymczasem sprzedaż iPhone'ów wzrosła o 36 proc. rok do roku, dzięki czemu rynkowy udział Apple wzrósł o 2,4 pkt. proc. Natomiast najszybszym tempem wzrostu - o 46,3 proc. - może się pochwalić trzecie w rankingu Huawei. Pierwszą piątkę uzupełniają Lenovo i Xiaomi.

Jeśli chodzi o systemy operacyjne w smartfonach, zdecydowanie prowadzi stworzony przez Google Android, który zdobył w II kwartale br. 82,2 proc. rynkowego udziału. To jednak o 1,6 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej, podczas gdy zajmująca drugie miejsce platforma iOS od Apple zyskała w tym samym czasie 2,4 pkt. proc. i zdobyła 14,6 proc. udziału w rynku. Sprzedaż smartfonów z Androidem rosła w II kwartale najwolniej w historii (+11 proc. r/r). Daleko w tyle są systemy Windows Phone Microsoftu i BlackBerry.

Całkowita sprzedaż telefonów komórkowych sięgnęła w II kwartale 2015 roku 445,8 miliona sztuk i była zaledwie o 0,4 proc. większa niż w II kwartale roku 2014 (444,2 mln). Tutaj liderem również był Samsung, wyprzedzając Apple, Microsoft, Huawei, LG, Lenovo, Xiaomi, TCL Communication, ZTE i Micromax.

Dołącz do dyskusji: W II kwartale br. sprzedaż smartfonów wzrosła najsłabiej od dwóch lat, liderem Samsung przed Apple

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl