SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Kanadzie opracowano sygnał migowy dla ofiar przemocy domowej

Organizacja Canadian Women's Foundation opracowała sygnał migowy „Signal For Help”, mający ułatwić osobom doświadczającym przemocy domowej wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo. Działanie to ma związek z ze zwiększoną liczbą przypadków takich zdarzeń podczas pandemii COVID-19  i społecznej izolacji.

Article

Canadian Women's Foundation twierdzi, że przymusowa izolacja domowa spowodowana pandemią koronawirusa może zwiększać niebezpieczeństwo i ryzyko dla osób będących np. w związkach opartych na przemocy.

Opracowany przez nią sygnał migowy ma „po cichu” pokazywać, że dana osoba potrzebuje pomocy i chce, aby ktoś sprawdził jej bezpieczeństwo w jak najmniej inwazyjny sposób. Znak można przekazać przez pokazanie do kamery otwartej dłoni ze zgiętym kciukiem, a zaraz potem  zaciśnięcie pięści.


Fundacja twierdzi, że po zobaczeniu takiego sygnału w pierwszej kolejności najlepiej skontaktować się z poszkodowanym w najbardziej bezpieczny sposób i spróbować dowiedzieć się, czego potrzebuje. Podpowiada, by kontaktując się z ofiarą zadawać pytania zamknięte, tak by mogła odpowiadać jedynie "tak" lub "nie", np. „Czy chcesz, żebym zadzwonił/a w twoim imieniu do ośrodka pomocy społecznej?” lub "Czy mam zgłosić się do jakiejś instytucji, która może ci pomóc i do ciebie oddzwonić?” itp.

Jeśli kontakt z ofiarą zostaje nawiązany przez media społecznościowe lib w formie SMS, należy zadawać też jak najbardziej ogólne pytania, by zminimalizować ryzyko, jeśli oprawca jest w pobliżu i istnieje ryzyko, że może mieć dostęp np. do telefonu ofiary. Mogą to być pytania w rodzaju „Jak się masz?”, „Jak mogę ci pomóc?”, „ Czy chcesz, żebym regularnie się z tobą kontaktował/a?”. W razie potrzeby konieczności organizacja zaleca kontakt ze służbami ratowniczymi.

„Signal For Help” może być skutecznym narzędziem, ale nie każdy ma możliwość prowadzenia rozmów wideo. CWF podkreśla, że w razie jakichkolwiek podejrzeń najważniejsze jest, by skontaktować się w możliwy sposób z zagrożoną osobą i dowiedzieć się, czego potrzebuje, lub poinformować odpowiednie służby.

Fundacja informuje, że sygnał jest dostępny dla opinii publicznej i staje się coraz bardziej rozpoznawalny. To z kolei niesie ryzyko, że sprawca może się o nim dowiedzieć. Tłumaczy, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego, a „Signal For Help” to jedno z narzędzi, które nie pozostawia po sobie cyfrowego śladu. Nie pochodzi też z języka migowego i przy pracach nad nim prowadzone były konsultacje ze środowiskami osób niesłyszących.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Kanadzie opracowano sygnał migowy dla ofiar przemocy domowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl