SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'W latach 2009-2010 wzrost PKB powinien być powyżej zera'

Polska raczej nie wejdzie w recesje techniczną, czyli nie odnotuje co najmniej 2 kwartałów z ujemnym PKB, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara. W jego opinii, bieżący i przyszły rok może przynieść wzrost gospodarczy powyżej 0,0%.

'W latach 2009-2010 wzrost PKB powinien być powyżej zera'

"Zdaję sobie sprawę, że GUS może skorygować dane o PKB za I kw. 2009 r., ale nie zepchnie wyniku poniżej zera. Recesji technicznej na razie więc w Polsce nie widać" - powiedział Filar w poniedziałkowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Wynikać to może z tego, że przy nadal dobrej dynamice płac i umiarkowanie spadającym zatrudnianiu nadal sporo wydawaliśmy na konsumpcję. Zdaniem członka Rady, dużo także nadal wydajemy na inwestycje, choć to może być wynikiem kończenia rozpoczętych przedsięwzięć. Wszystko jednak wskazuje, że na przyszłość można patrzeć z optymizmem.

"Obserwujemy jednak lekką poprawę wskaźników wyprzedzających koniunktury, co może sugerować dalszą poprawę. Szorujemy więc obecnie po dnie na które spadliśmy, ale było to miękkie lądowanie i teraz czeka nas lekkie odbicie" - powiedział Filar.

W całym 2009 r. wzrost będzie powyżej zera, także rok 2010 powinien być, w ocenie Filara, "rokiem wzrostowym".

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że PKB w I kw. 2009 r. wzrósł o 0,8% wobec 2,9-proc. wzrostu w IV kw. 2008 r. W ujęciu kwartalnym polska gospodarka urosła natomiast o 0,4%.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'W latach 2009-2010 wzrost PKB powinien być powyżej zera'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl