SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W najbliższych miesiącach złoty powinien zyskiwać do głównych walut

Złoty powinien zyskiwać w najbliższych miesiącach w stosunku do euro, dolara czy franka szwajcarskiego – uważa profesor Elżbieta Chojna-Duch. Była członkini Rady Polityki Pieniężnej uważa, że umocnienie polskiej waluty będzie w znacznej mierze uzależnione od tempa reformowania polskiej gospodarki w zakresie polityki społecznej.

Article

– Wiele czynników wpływa na osłabienie złotego w ostatnim okresie – są to zwłaszcza czynniki zewnętrzne. Wciąż jesteśmy w grupie krajów emerging markets, które doświadczają oddziaływania chociażby gospodarki chińskiej – mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Profesor podkreśla, że na osłabienie walut krajów wschodzących – w tym polskiego złotego – wpływa także zmiana polityki prowadzonej przez amerykańskie władze monetarne. W grudniu 2015 roku Fed po raz pierwszy od dziewięciu lat dokonał podwyżki stóp procentowych. Ich poziom poszedł w górę o 25 pkt bazowych, a główna stopa znajduje się teraz w przedziale 0,25–0,50 proc.

Zdaniem byłej członkini RPP wpływ na zachowanie polskiej waluty ma także osłabienie wiarygodności naszej gospodarki, spowodowane w dużej mierze działaniami politycznymi.

– Inwestorzy to już rozumieją. Choć w tej chwili to nie jest może najistotniejszy czynnik. Globalne czynniki pozostają właściwie głównymi – stwierdza.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy polski złoty osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego o ponad 8 procent. Obecnie kurs pary walutowej USD/PLN znajduje się w okolicach 4 zł. Nieco mniejsze straty nasza waluta zanotowała wobec euro oraz franka szwajcarskiego – odpowiednio 6 proc. oraz 0,7 procent.

W ocenie prof. Elżbiety Chojny-Duch najbliższe miesiące powinny przynieść poprawę.

– Sądzę, że nasza waluta będzie się umacniała w przyszłych okresach. Oczywiście będzie to zależało od tempa reformowania naszej gospodarki w zakresie polityki społecznej. Wszystko będzie zależało od tego, jak poradzimy sobie z realizacją programu Rodzina 500+ czy wprowadzeniem ustawy bankowej – przewiduje.

Ekonomistka podkreśla, że nadchodzący rok będzie stanowił swoisty sprawdzian dla polityków, głównie w kontekście działań ministerstwa pracy oraz Ministerstwa Finansów.

Chojna-Duch odnosi się także do kwestii deflacji, która utrzymuje się w polskiej gospodarce od połowy 2014 roku.

– W tej chwili można powiedzieć, że deflacja ma charakter pozytywny. Wychodzimy z niej, podobnie jak i kraje europejskie. Należy sądzić, że w 2016 roku będziemy już na poziomach dodatnich – wyjaśnia.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2015 roku mieliśmy do czynienia z półprocentowym spadkiem cen rok do roku. W całym 2015 roku wyniósł on 0,9 proc.

Dołącz do dyskusji: W najbliższych miesiącach złoty powinien zyskiwać do głównych walut

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl