SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W październiku o 14 proc. mniej pasażerów w pociągach niż we wrześniu

W październiku pociągami podróżowało 18,5 mln osób, czyli ponad 14 proc. mniej niż we wrześniu. W tym czasie koleją przewieziono blisko 21 mln ton ładunków, prawie o 6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - poinformował w poniedziałek Urząd Transportu Kolejowego.

fot. Shutterstock.comArticle

“Po wzroście liczby pasażerów między majem a wrześniem, w październiku znów widoczny był spadek liczby pasażerów. Kolej wybrało 18,5 mln osób - o 12,7 mln (40,5 proc.) mniej niż rok wcześniej” - dodano.

Z danych UTK wynika, że łączna liczba pasażerów w ciągu dziesięciu miesięcy 2020 r. wyniosła 183,4 mln. To ponad jedna trzecia mniej niż w tym samym okresie rok temu. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła od stycznia do końca października tego roku 61 km. Rok wcześniej odległość ta wynosiła blisko 67 km.

Największy udział w rynku przewozów pasażerskich ma Polregio. Z usług tego przewoźnika skorzystało w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku prawie 27 proc. wszystkich pasażerów. Na drugim miejscu, z niemal 20-proc. udziałem, znalazły się koleje Mazowieckie. Trzecie pod względem liczby przewiezionych osób jest PKP Intercity, z prawie 13 proc. udziałem w rynku.

“Październik to kolejny miesiąc, w którym niestety na wynik w przewozach pasażerskich ogromny wpływ miała epidemia koronawirusa. Po kilku miesiącach powolnych wzrostów liczby pasażerów znów odnotowano spadek. Ale był to również miesiąc, w którym możemy mówić o wzroście w przewozie towarów w ujęciu miesiąc do miesiąca” - wskazał cytowany w komunikacie prezes UTK Ignacy Góra.

Dodał, że potencjał przewozów towarowych potwierdza pojawienie się nowych przewoźników i widoczny rozwój segmentu przewozów intermodalnych. "Dla wielu przewoźników rośnie rola transportu międzynarodowego, który może także wyznaczać w najbliższych latach kierunek rozwoju transportu kolejowego” - ocenił Góra.

Urząd poinformował, że od początku roku koleją przewieziono 183 mln ton towarów, co oznacza spadek o 8,1 proc. w porównaniu do 2019 r.

Dołącz do dyskusji: W październiku o 14 proc. mniej pasażerów w pociągach niż we wrześniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl