SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Play najlepsza jakość transmisji danych? UKE: wycofać reklamę

Urząd Komunikacji Elektronicznej protestuje przeciwko powoływaniu się na jego dane w nowych reklamach internetu w Play. Prezes UKE chce, żeby operator wstrzymał tę kampanię.

W Play najlepsza jakość transmisji danych? UKE: wycofać reklamę

Dane z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej są przywoływane w reklamach oferty Play Online Box, które pojawiły się w mediach kilka dni temu. W spotach i na layoutach znajduje się informacja, że internet mobilny w Play zapewnia najlepszą jakość transmisji według danych UKE (zobacz te reklamy). 

Tymczasem zdaniem Anny Streżyńskiej, prezesa UKE, stwierdzenie to zostało wyjęte z kontekstu wniosków raportu i nie oddaje wyników uzyskanych w czasie całościowych badań. „Badania jakości transmisji danych były prowadzone tylko na terenie 16 miast wojewódzkich, w których Play dysponuje własną siecią GSM/UMTS. Uzyskane i opublikowane w raporcie dane dotyczą zatem tylko i wyłącznie tych miast, w których badano jakość transmisji danych. W żadnej mierze nie pokazuje to obrazu całej sieci Play” - czytamy w komunikacie Streżyńskiej.

Prezes UKE zwraca przy tym uwagę, że Play uzyskuje dobre wyniki transmisji danych tylko we własnej sieci. Natomiast tam, gdzie sieć nie ma własnej infrastruktury i korzysta z roamingu międzyoperatorskiego do Plusa, usługa ta w ogóle nie działa. Wśród takich obszarów Streżyńska wymienia małe miasta i tereny wiejskie oraz trasy kolejowe.

Zdaniem Anny Streżyńskiej informacji z tego badania nie powinno się prezentować wybiórczo, bo powoduje to fałszowanie faktycznego stanu i wprowadza odbiorców w błąd. W związku z tym prezes UKE chce, żeby operator sieci Play wstrzymał emisję reklam internetu mobilnego w takiej formie, w jakiej obecnie są pokazywane.

Przedstawiciele sieci nie zgadzają się z taką interpretacją treści swoich reklam. - W naszej komunikacji jasno precyzujemy, jaki to raport i że to wynik pomiarów w 16 największych miastach - mówi Marcin Gruszka, rzecznik Play. - Zapoznamy się z propozycją UKE, przy czym my też mamy propozycję: test mobilnego internetu w kilkuset miastach i miejscowościach w całej Polsce - dodaje.

Stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma charakter rekomendacji i wyjaśnienia, natomiast nie ma mocy prawnej. Dlatego operator sieci Play nie musi się do niego zastosować i jeśli tego nie zrobi, nie zostanie na niego nałożona żadna kara. - Nie jesteśmy zwolennikami sądowych przepychanek, zatem sprawa skończy się z pewnością happy endem - deklaruje Marcin Gruszka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Play najlepsza jakość transmisji danych? UKE: wycofać reklamę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
żenujące zachowanie Play - oszuści i tyle...
odpowiedź
User
donek
skandal - niech UKE ukaże Play gigantyczną karą za te brednie!!!!
odpowiedź
User
privat
Niestety, ale w obecnym świecie oszustwa i krętactwa to rzecz "normalna". Od stu lat jest prowadzona polityka, której celem jest zanik tradycyjnych wartości i wszechobecna relatywizacja, w wyniku czego, zamiast konkretnych ludzi (np. prezesa) odpowiedzialnych za oszustwo wsadzić do więzienia to się nakłada "kary" na przedsiębiorstwo, które i tak sobie odbije to na oszukanych.
odpowiedź