SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W programach TVP i TVP Info coraz więcej ataków na uchodźców

W ujęciu miesięcznym, we wrześniu w programach informacyjnych i publicystycznych TVP i TVP Info wzrosła liczba nienawistnych wypowiedzi wymierzonych w uchodźców - wynika z monitoringu stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. 

Fot. sceen z TVP Info Fot. sceen z TVP Info

Od połowy sierpnia br. Otwarta Rzeczpospolita prowadzi we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, monitoring treści nienawistnych w TVP pojawiających się w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Monitoringiem objęto pięć programów emitowanych na antenie Telewizji Publicznej i TVP Info ("Wiadomości", "Gość Wiadomości", "Minęła 20", "W tyle wizji" oraz "W kontrze") pod kątem treści nienawistnych wobec siedmiu wybranych grup mniejszościowych: Żydów, Ukraińców, Niemców, Rosjan, uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, muzułmanów oraz osób LGBT.

W sierpniu treści nienawistne w TVP i TVP Info dotykały nieporównywalnie częściej na tle innych mniejszości uchodźców. Takich wypowiedzi odnotowano aż 36 wobec 18 atakujących Niemców, 5 Rosjan i pojedynczych przeciwko innym grupom.

We wrześniu odnotowano natomiast aż 45 atakujących uchodźców wypowiedzi w programach publicznego nadawcy. Niemcy byli celem 21 nienawistnych wypowiedzi, 7 Żydzi i Rosjanie.

"Podobnie jak we wcześniejszym okresie monitoringu, tj. między 15 sierpnia a 4 września 2023 roku, uchodźcy kojarzeni byli z zagrożeniem, a także ze wzrostem przestępczości w krajach Europy Zachodniej. Uchodźcy byli także nazywani „nielegalnymi migrantami”. Ponadto, treści nienawistne na temat uchodźców często odnosiły się także do filmu „Zielona Granica” - czytamy w raporcie.

Otwarta Rzeczpospolita: w TVP nasilają się wypowiedzi atakujące mniejszości

We wszystkich objętych monitoringiem grupach wzrosła liczba nienawistnych wypowiedzi - podaje Otwarta Rzeczpospolita.

Najczęściej, podobnie jak w sierpniu, we wrześniu ataki kierowane były ze strony dziennikarzy (71 komentarzy), rzadziej polityków (45 razy) i komentatorów/ekspertów (13 razy).

Najwięcej atakujących mniejszości wypowiedzi padło w "Wiadomościach" (33), "Minęła 20" (22) oraz "W tyle wizji" (21).

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.

TVP Info miał 5,21 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: W programach TVP i TVP Info coraz więcej ataków na uchodźców

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Od kiedy uświadamianie jest atakiem?
Brawo TVP. Tak trzymać
76 25
odpowiedź
User
Opo
Emigranci nie uchodźcy. Przed czym oni uchodzą ? Przed odpowiedzialnością za swoje czyny ? Bo w Uropie on jest biedny afrykanczyk i on nie wiedział ze tak nie wolno . Przed praca ? Bo w Uropie mu social za darmo wszystko da.
86 14
odpowiedź
User
Gffff
Kto zniszczył Biliski wschód Północna u środkowa Afryke i niszczy Europę ? Zawsze ci sami
0 0
odpowiedź