SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W programach TVP i TVP Info coraz więcej ataków na uchodźców

W ujęciu miesięcznym, we wrześniu w programach informacyjnych i publicystycznych TVP i TVP Info wzrosła liczba nienawistnych wypowiedzi wymierzonych w uchodźców - wynika z monitoringu stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. 

Fot. sceen z TVP InfoArticle

Od połowy sierpnia br. Otwarta Rzeczpospolita prowadzi we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, monitoring treści nienawistnych w TVP pojawiających się w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Monitoringiem objęto pięć programów emitowanych na antenie Telewizji Publicznej i TVP Info ("Wiadomości", "Gość Wiadomości", "Minęła 20", "W tyle wizji" oraz "W kontrze") pod kątem treści nienawistnych wobec siedmiu wybranych grup mniejszościowych: Żydów, Ukraińców, Niemców, Rosjan, uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, muzułmanów oraz osób LGBT.

W sierpniu treści nienawistne w TVP i TVP Info dotykały nieporównywalnie częściej na tle innych mniejszości uchodźców. Takich wypowiedzi odnotowano aż 36 wobec 18 atakujących Niemców, 5 Rosjan i pojedynczych przeciwko innym grupom.

We wrześniu odnotowano natomiast aż 45 atakujących uchodźców wypowiedzi w programach publicznego nadawcy. Niemcy byli celem 21 nienawistnych wypowiedzi, 7 Żydzi i Rosjanie.

"Podobnie jak we wcześniejszym okresie monitoringu, tj. między 15 sierpnia a 4 września 2023 roku, uchodźcy kojarzeni byli z zagrożeniem, a także ze wzrostem przestępczości w krajach Europy Zachodniej. Uchodźcy byli także nazywani „nielegalnymi migrantami”. Ponadto, treści nienawistne na temat uchodźców często odnosiły się także do filmu „Zielona Granica” - czytamy w raporcie.

Otwarta Rzeczpospolita: w TVP nasilają się wypowiedzi atakujące mniejszości

We wszystkich objętych monitoringiem grupach wzrosła liczba nienawistnych wypowiedzi - podaje Otwarta Rzeczpospolita.

Najczęściej, podobnie jak w sierpniu, we wrześniu ataki kierowane były ze strony dziennikarzy (71 komentarzy), rzadziej polityków (45 razy) i komentatorów/ekspertów (13 razy).

Najwięcej atakujących mniejszości wypowiedzi padło w "Wiadomościach" (33), "Minęła 20" (22) oraz "W tyle wizji" (21).

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.

TVP Info miał 5,21 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: W programach TVP i TVP Info coraz więcej ataków na uchodźców

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Od kiedy uświadamianie jest atakiem?
Brawo TVP. Tak trzymać
odpowiedź
User
Opo
Emigranci nie uchodźcy. Przed czym oni uchodzą ? Przed odpowiedzialnością za swoje czyny ? Bo w Uropie on jest biedny afrykanczyk i on nie wiedział ze tak nie wolno . Przed praca ? Bo w Uropie mu social za darmo wszystko da.
odpowiedź
User
Gffff
Kto zniszczył Biliski wschód Północna u środkowa Afryke i niszczy Europę ? Zawsze ci sami
odpowiedź