SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opozycja chce likwidacji Rady Mediów Narodowych

Senat debatował we wtorek nad nowelizacją ustawy o Radzie Mediów Narodowych wprowadzającą procedurę powoływania przez prezydenta członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji. Opozycja zapowiedziała projekt likwidujący Radę.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie RadioArticle

Sprawozdanie z prac senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawiła Barbara Borys-Damięcka (KO). Jak podkreśliła, omawiana nowelizacja ma charakter "incydentalny, czysto techniczny" i komisja poparła ją bez poprawek, choć sama ustawa o RMN "jest niekonstytucyjna". "Projekt nowelizacji dotyczy tylko małego wycinku tej ustawy, a mianowicie ustalenia terminu powołania członka RMN w przypadku gdyby przed upływem kadencji doszło do rezygnacji lub odwołania któregoś z członków. Tylko i wyłącznie tym zajmowała się komisja" - powiedziała.

Obecny na posiedzeniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski stwierdził, że choć ustawa jest projektem poselskim to jednak "daje ona opozycji możliwość wyznaczenia swojego przedstawiciela w RMN". "Jeżeli uważacie państwo, że ten podmiot nie działa konstytucyjnie to, oczywiście, istnieje możliwość zaskarżenia tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego" - zwrócił uwagę. Dodał, że Rada "nie jest niekonstytucyjnym organem". "Nie ma żadnego wyroku, który w jakikolwiek sposób twierdzi, że organ pod nazwą RMN jest niekonstytucyjny i że wykonuje działania w sposób niezgodny z konstytucją" - zaznaczył Lewandowski.

Bogdan Zdrojewski (KO) podkreślił, że wśród opozycji "są osoby, które starają się być odpowiedzialne wobec sytuacji i wyzwań w nieodpowiedzialnej sytuacji samych instytucji, jakie funkcjonują". "Mamy z tym kłopot, to jest pewien dyskomfort, ale według mojej oceny lepiej uczynić w tej materii korekty do instytucji, która powstała w oparciu o ustawę niż stać wobec tego stanu rzeczy bezczynnie" - powiedział.

Będzie projekt likwidujący Radę Mediów Narodowych

W imieniu opozycji Zdrojewski zapowiedział projekt likwidujący Radę Mediów Narodowych. "Uzasadnienia do likwidacji tej instytucji są proste. Po pierwsze - niekonstytucyjność, po drugie - źle ulokowane kompetencje, po trzecie - fatalna działalność tej instytucji, ale też najważniejsza nasza troska jest o to, aby media publiczne istniały. Aby nie istniały media, jak mylnie mówiono, prorządowe. Ja (...) traktuję media publiczne, te, które funkcjonują dziś, jako nie prorządowe, a raczej propartyjne. I to nie wobec całej partii tylko wobec wybranych fragmentów tych partii" - wyjaśnił.

Głosowanie nad nowelą zaplanowano na środę.

Nowelizacja ustawy o Radzie Mediów Narodowych, której projekt przygotowali posłowie PiS, reguluje procedurę związaną z powołaniem przez prezydenta RP członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji. Przepisy dotąd obowiązującej ustawy o RMN zakładały, że wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje w czterech przypadkach: śmierci członka Rady, zrzeczenia się przez niego funkcji, skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, złożenia przez niego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zgodnie z nowelizacją w przypadku odwołania członka Rady prezydent RP wyznacza termin na zgłaszanie kandydatów nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie odwołania członka Rady. Dodatkowo nowela zakłada, że w przypadku wygaśnięcia członkostwa w Radzie, prezydent wyznacza termin na zgłoszenie kandydata nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie.

Nowe przepisy stanowią także, że jeżeli jest jedno wolne miejsce w Radzie przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta RP, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce przysługuje kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Rada Mediów Narodowych, której pracami obecnie kieruje Krzysztof Czabański, jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opozycja chce likwidacji Rady Mediów Narodowych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słuchaczka
nigdy nie wybacze tego co zrobili z Trójką!
odpowiedź
User
Słuchacz
nigdy nie wybacze tego co zrobili z Trójką!


Ja też!
A najsmutniejsze jest to, że Trójki nie da się już odbudować.
Ratuje się Nowym Światem, ale to nie to samo. Rokuje dobrze, trzymam za nich kciuki, patronuję, ale to nie to samo... Wybory za trzy lata, wtedy zadziałam kartką wyborczą.
odpowiedź
User
Antena
Nie tylko opozycja. Pracownicy mediow publicznych nigdy nie wybacza Czabanskiemu, co zrobił z Polskim Radiem - bo tylko ta instytucja realnie recznie zarzadza. Co decyzja to strata. Wtopa za wtopa. Działa niczym agent mediow komercyjnych. Zlikwidowac RMN i pogonic tego sabotazyste. Rozliczyc. Trybunał!! Całego Polskiego Radia nie da sie juz odbudowac. Ale trzeba ratowac to, co mozna jeszcze...
odpowiedź