SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W sprawie komentarzy w internecie trzeba zgłaszać się do GIODO

- Osoby, które poczuły się urażone komentarzami w internecie, będą mogły zwrócić się z prośbą o pomoc do GIODO - zapowiedział na antenie radiowej Jedynki Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Danych Osobowych.

Wojciech Wiewiórski

Wojciech Wiewiórski

Pomoc Generalnego Inspektora Danych Osobowych będzie jednak możliwa tylko w przypadku, jeśli będziemy chcieli wytoczyć osobie, która naruszyła nasze dobra osobiste, proces cywilny. W takiej sytuacji, przed złożeniem pozwu sądowego, powinniśmy zwrócić się z prośbą o udostępnienie danych osobowych internauty, który nas obraził, bezpośrednio do dostarczyciela usług internetowych. Jeśli ten odmówi, pomoże Generalny Inspektor Danych Osobowych.

- Inaczej wygląda sprawa, jeśli mamy do czynienia z podejrzeniem przestępstwa, a - zgodnie z polskim prawem - jest nim na przykład umieszczanie w internecie gróźb. W takiej sytuacji o sprawie należy poinformować policję - podkreślił w radiowej Jedynce Wojciech Wiewiórowski. GIODO zaznaczył także, że jedną z najpilniejszych ustaw, która jest kluczowa w orzecznictwie związanym z obraźliwymi komentarzami oraz zdjęciami naruszającymi prywatność, jest ustawa regulująca wszystkie kwestie monitoringu. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ona uchwalona.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, że Agora słusznie odmówiła przekazania spółce Promedica24 danych (adresów e-mailowych i IP komputerów) autorów 36 wpisów na forum Gazeta.pl, które zdaniem Promedica24 naruszyły jej dobre imię i renomę. Tym samym oddalono skargę kasacyjną Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczącą wcześniejszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

WSA przyznał Agorze rację, oceniając, że w takich przypadkach nie stosuje się ustawy o ochronie danych osobowych, lecz ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zgodnie z którą jedynym uprawnionym do uzyskania danych eksploatacyjnych (np. adresów IP i e-mailowych, dat i godzin logowania) są organy państwa (policja, prokuratura czy sąd). Przy czym Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczył, że wbrew temu, co przyjął sąd pierwszej instancji, udostępnienia danych z forów internetowych mogą żądać także osoby fizyczne i firmy, które wykażą, że jest to niezbędne dla ochrony dóbr osobistych i dobrego imienia.

Informujące o tym orzeczeniu media podkreślały, że to przełom w walce z obraźliwymi komentarzami w internecie i wpisującymi je użytkownikami. Natomiast komentatorzy spekulowali, że teraz administratorzy dużych serwisów mogą zostać zasypani wnioskami od osób i firm o udostępnienie danych użytkowników, którzy zamieścili dotyczące ich komentarze (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W sprawie komentarzy w internecie trzeba zgłaszać się do GIODO

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rata!
Sądząc wg ników, czasu i jednego kopyta językowych plugastw płynących z "Trybunki Wyborczej", sama sobie wpisuje "komentarze", tak samo, jak inne szmatławce. Zobaczcie sobie posty pod Gowinem.
odpowiedź
User
słusznie
teraz się zastanawiam jak bardzo trzęsą du.skami szkalujący dla zasady konkurencję na goworku. "idą po was" ;)
odpowiedź
User
Wojtek
Bardzo dobrze, że jest taka możliwość.
odpowiedź