SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W TVP zawieszono szefową działu kreacji dokumentu. Protestują reżyserzy filmów dokumentalnych

Telewizja Polska zawiesiła w pełnieniu obowiązków służbowych Martę Dużbabel, szefową działu kreacji dokumentu. Skrytykowała to Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych. To już drugie - po Krzysztofie Karwowskim - zawieszenie w ostatnim czasie dziale dokumentu.

Marta Dużbabel Article

Marta Dużbabel jest związana z Telewizją Polską od niemal 20 lat. Najpierw pracowała w redakcji dokumentu, a od 2009 roku - jako szefowa działu kreacji dokumentu, który od czerwca ub.r. wchodzi w skład agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych TVP.

Dużbabel odpowiadała za wiele produkcji dokumentalnych i paradokumentalnych, m.in. „Sanatorium Miłości”.  Po piątkowej decyzji o odsunięciu jej od obowiązków służbowych (bez podania przyczyn) nadal jest zatrudniona w firmie. Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie, nic nie wskazuje jednak, żeby w najbliższym czasie wróciła do kierowania działem dokumentu.

Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych protestuje

Przeciwko zawieszeniu Marty Dużbabel zaprotestowali w liście otwartym członkowie Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. - Nie możemy uwierzyć, że Telewizja Polska, instytucja, która statutowo zajmuje się krzewieniem i promocją polskiej kultury w Polsce i na świecie, świadomie odsuwa ze swojego grona pracowników takiej klasy i doświadczenia jak p. Marta Dużbabel - piszą reżyserzy.

Dalej wskazują na ogromną wiedzę merytoryczną, ekonomiczną i artystyczną byłej już kierownik działu kreacji dokumentu. - Polski film dokumentalny jest oceniany niezwykle wysoko na całym świecie. Jako reżyserzy dokumentaliści, jednomyślnie zauważamy, że w tej wyjątkowo dobrej kondycji polskiego dokumentu ma niemały udział praca i poświęcenie Marty Dużbabel, która od lat 20 całkowicie oddała się tej właśnie dziedzinie, w ramach swoich obowiązków w TVP S.A. - czytamy w liście.

Jego sygnatariusze wyliczają też dziesiątki nagród, jaki w ciągu 20 lat otrzymały produkcje nadzorowane przez odsuniętą od pracy menedżerkę. - Jesteśmy oburzeni niesprawiedliwą i nieuzasadnioną decyzją o odsunięciu pani Marty Dużbabel od obowiązków służbowych. Mamy nadzieję, że to chwilowe nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione i nadal będziemy mogli współpracować - kończą swój list twórcy dokumentów. Podpisało się po nim ponad 30 osób, wśród nich m.in.  Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Maciej Cuske, Katarzyna Trzaska, Marcin Sauter, Marcin Koszałka i Marta Prus.

 

Degradacje po ujawnieniu informacji o dokumencie nt. Tuska

To już drugie odsunięcie od służbowych obowiązków osób decyzyjnych w agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych TVP. Na początku czerwca odwołany został bez podania przyczyny Krzysztof Karwowski, szefujący tej agencji przez rok. Zastąpiła go Irena Pręcikowska.

Karwowski przestał nadzorować dokumentalistów w publicznej telewizji dzień po tym, jak „Newsweek Polska” opisał, że TVP ma niemal gotowy reportaż pokazujący Donalda Tuska w niekorzystnym świetle. O dokumencie miało wiedzieć w TVP tylko kilka osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W TVP zawieszono szefową działu kreacji dokumentu. Protestują reżyserzy filmów dokumentalnych

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bettina
No to teraz pani Iza Szukalska, której nigdy nie ma, będzie miała okazję się wykazać. Może pora podziękować Szukalskiej za to, że pasmo dokumentu to tylko zwierzątka i inwalidzi? No i za kolosalny spadek oglądalności sztandarowego programu reporterskiego. Ale chwileczkę - ona na Woro mówiła, że jest "wnuczką żołnierza Wyklętego". A to sorki - dać jej awans i podwyżkę!
25 25
odpowiedź
User
Do Bettina
Co ty bredzisz. Program który wydaje Szukalska wygrał z Diagnoza i Echo Serca w swoim paśmie. Ale wiem, że jest grono osób, które nienawidzi Szukalskiej, bo merytorycznie ich produkcje rozbiła na czynniki pierwsze i wykazała, że są amatorami, choć do tej pory udawali kozaków.
29 11
odpowiedź
User
Bettina
Co ty bredzisz. Program który wydaje Szukalska wygrał z Diagnoza i Echo Serca w swoim paśmie. Ale wiem, że jest grono osób, które nienawidzi Szukalskiej, bo merytorycznie ich produkcje rozbiła na czynniki pierwsze i wykazała, że są amatorami, choć do tej pory udawali kozaków.
Ty bredzisz. Dziewczynka wycofana i zagubiona. Z ER zrobiła programik o dołującej oglądalności, pełen łzawych historyjek o inwalidach i zwierzątkach. Ale to jej poziom. Do tego dodam całkowitą arogancję i niemożliwość współpracy z ludźmi, no może za wyjątkiem tej pani ze śląskim akcentem z Katowic (znam ja pod pseudonimem artystycznym Ślązara)
15 22
odpowiedź
User
Okol
I co teraz dalej z dokumentem w dwójce? Kto przejął stery?
6 7
odpowiedź
User
Widz
To miłe, że za panią Dużbabel ktoś się ujmuje, ale ludzie ogarnijcie się i nie upubliczniajcie głupot!!! Jakie 20 lat pracy w dokumencie,? nie róbcie jej krzywdy i nie wypisujcie fałszywek.
13 9
odpowiedź