SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W tym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy

W mijającym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy - informuje w środę w swym dorocznym raporcie Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Według tej organizacji 34 dziennikarzy poniosło śmierć ze względu na swoją pracę. Dane obejmują stan na 14 grudnia 2018 roku.

fot.Article

CPJ przypomina, że w 2017 roku w sumie zginęło 47 dziennikarzy, w tym 18 z powodu wykonywanej pracy.

W kończącym się roku reporterzy ginęli podczas walk, w zamachach oraz w innych niebezpiecznych okolicznościach. Najniebezpieczniejszym krajem dla przedstawicieli tej profesji był Afganistan, gdzie zabitych zostało 13 przedstawicieli mediów, w tym w zamachach samobójczych, do których przyznawali się bojownicy Państwa Islamskiego - głosi raport.

Najtragiczniejszy pojedynczy atak na media w najnowszej historii USA miał miejsce 28 czerwca, kiedy napastnik otworzył ogień w redakcji "Capital Gazette" w Annapolis w stanie Maryland i zastrzelił czterech dziennikarzy oraz jeszcze jedną osobę.

CPJ wymienia w swoim raporcie zamordowanego w październiku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, zastrzelonego w lutym słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który badał powiązania między włoską mafią a osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico, a także zamordowaną maltańską dziennikarkę śledczą Daphne Caruanę Galizię, piszącą o korupcji wśród krajowych polityków.

Według CPJ co najmniej czterech dziennikarzy zostało zamordowanych w Meksyku, dwóch w Brazylii, a dwóch palestyńskich dziennikarzy zostało zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy podczas protestów w Strefie Gazy.

W ogarniętych wojną Syrii i Jemenie zginęło w tym roku najmniej dziennikarzy od początku konfliktów. W Jemenie śmierć poniosło trzech dziennikarzy, a w Syrii dziewięciu, przy czym w 2012 roku zginęło ich w tym kraju aż 31. Według CPJ spadek ten jednak może być wynikiem ograniczonego dostępu lub skrajnych zagrożeń, które zniechęcają dziennikarzy do przyjazdu do tych państw.

W zeszłym tygodniu CPJ poinformował, że 251 dziennikarzy na świecie przebywa w więzieniach za wykonywanie swojej pracy, z czego ponad połowa w Turcji, Chinach i Egipcie. Ta bardzo wysoka liczba więzionych przedstawicieli prasy utrzymuje się już trzeci rok z rzędu; w 2017 roku było ich 272.

Komitet Ochrony Dziennikarzy to międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, która promuje wolność prasy na świecie i upomina się o prawa dziennikarzy.

We wtorek organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) z siedzibą w Paryżu podała, że po trzech latach spadku przemocy wobec dziennikarzy w roku 2018 nastąpił wzrost tego zjawiska. Według RsF w mijającym roku na świecie śmierć poniosło 80 dziennikarzy, przy czym 65 podczas wykonywania swej pracy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W tym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl