SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

43 proc. Polaków planuje wyjazd na wakacje, średnio wydadzą na to 570 zł więcej niż rok wcześniej

W tym roku co najmniej 43 proc. Polaków wyjedzie na wakacyjny wypoczynek. To o 7 proc. więcej niż przed rokiem. Polska rodzina przeznaczy na ten cel o ok. 570 zł więcej niż rok temu. Letni wyjazd będzie trwał przeciętnie 11 dni, a co trzeci wyjeżdżający spędzi go za granicą - wynika z badania PBS.

Article

Prawie połowa Polaków zamierza w tym roku skorzystać z uroków wakacyjnego urlopu. Na wakacyjny wypoczynek wydamy średnio 2869 zł. Osoby samotne przeznaczą na ten cel średnio 1748 zł, podczas gdy rodziny z minimum trójką dzieci wyłożą na wakacyjny wyjazd ponad 5000 zł.

Badania pokazują zależność pomiędzy wysokością dochodów a planami wakacyjnymi. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie odsetek osób, które zaplanowały już wakacje. Jednak by poszaleć na wakacyjnych wyjazdach połowa respondentów wciąż musi oszczędzać. Tylko co czwarta osoba planująca wyjazdy może sfinansować je z bieżących dochodów, a niemal milion osób (840 tys.) zaciągnie pożyczkę na ten cel.

Ponad połowa Polaków, którzy zamierzają sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności, odkładała na ten cel średnio przez 8 miesięcy. To najczęstszy sposób finansowania wakacyjnych podróży. Sporo osób – 1/4 wyjeżdżających – będzie w stanie sfinansować wyjazd z bieżących zarobków. Część z nas nie zawaha się sięgnąć po pożyczkę, by zrealizować swoje marzenia o wakacyjnym wyjeździe – na ten sposób finansowania zdecyduje się 6 proc. wyjeżdżających.

Jeśli zaś chodzi o długość wypoczynku -  wakacyjny wyjazd będzie trwał średnio 11 dni. W tym roku na urlopie spędzimy średnio jeden dzień krócej niż w ubiegłym. Tylko 3 proc. badanych planuje w te wakacje wyjazd dłuższy niż dwa tygodnie. Najrzadziej i najkrócej z wakacyjnego wypoczynku będą korzystać seniorzy – ich odpoczynek potrwa średnio 9 dni. Wakacje zaplanowało w tym roku tylko 16 proc. osób po 59. roku życia.

Nad polskim morzem będzie wypoczywać 37 proc. Polaków, którzy zdecydują się na wakacyjny wyjazd. Wypoczynek za granicą deklaruje 31 proc., a polskie góry wybierze 16 proc. Polaków. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się wieś – tam na wypoczynek wybiera się 14 proc. naszych rodaków. Najmniej popularne okazały się Mazury – na najdłuższy wyjazd wakacyjny wybierze się tam 7 proc. respondentów. Polskie góry i wieś to kierunki wybierane chętniej przez osoby, które planują na wakacyjny wyjazd wydać do 1000 zł. Prawie połowa gospodarstw domowych o dochodach powyżej 5000 zł będzie wypoczywać za granicą.

85% osób uważa, że wakacyjny wypoczynek będzie dla nich wystarczający i pozwoli im nabrać siły na kolejny rok.

Badanie "Barometr Providenta" zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie firmy Provident Polska w dniach 26-28 maja 2017 r., na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 43 proc. Polaków planuje wyjazd na wakacje, średnio wydadzą na to 570 zł więcej niż rok wcześniej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sara3
Najwygodniejszą formą finansowania urlopu są oszczędności, jednak bądźmy szczerzy, nie zawsze posiadamy ich wystarczającą ilość. W tej sytuacji musiałam rozważyć szybką krótkoterminową pożyczkę na wakacje. W wonga można ją otrzymać składając wniosek w internecie, czyli bez zbędnego wychodzenia z domu i czekani w kolejce w banku.
8 8
odpowiedź