SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wakacje.pl z zarzutami UOKiK za mylące ceny wyjazdów. Zarząd serwisu: jesteśmy zaskoczeni

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił serwisowi Wakacje.pl (spółka zależna Grupy Wirtualna Polska) zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. "Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem Prezesa UOKIK, który jak zakładamy omyłkowo przypisał nam rolę, której nie pełnimy" - oświadczył zarząd Wakacje.pl w komunikacie przesłanym  redakcji Wirtualnemedia.pl.

Spółka Wakacje.pl z Gdańska prowadzi serwis internetowy, w którym prezentuje oferty imprez turystycznych w obiektach na całym świecie pochodzące od różnych biur podróży.

Jak podaje UOKiK, prezentowane na Wakacje.pl ceny mogą wprowadzać w błąd. "Przykładowo: na stronie z wynikami wyszukiwania 7 dni w 5-gwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej w przeliczeniu na osobę kosztowało 2111 zł, a po wejściu na stronę danej oferty i zaktualizowaniu ceny – 2558 zł" - podaje Urząd.

- Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Cena to jedno z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność. To pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych. Będziemy się dalej przyglądać praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży niezależnie od tego, czy są to duże biura podróży, małe firmy czy portale pośredniczące w sprzedaży ofert - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zarzuty dla Wakacje.pl

Z monitoringu serwisu Wakacje.pl przeprowadzonego przez UOKiK wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania dotyczył blisko 2/3 przebadanych ofert. W około 10 proc. przypadków ceny prezentowane w wyszukiwarce były z kolei zawyżone. Różnice między cenami widocznymi w wynikach wyszukiwania i na stronach konkretnych ofert wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przeliczeniu na każdego uczestnika wycieczki.

- Niepełne lub nieaktualne ceny w wynikach wyszukiwania mają też wpływ na wyniki sortowania ofert według kryterium od najtańszej oraz wyniki ich filtrowania w określonym przedziale cenowym. W efekcie konsumenci mogą dostać dezinformujące dane, np. rzeczywiście najtańsza oferta może się znaleźć na dalekim miejscu. Może to utrudniać dokonanie optymalnego wyboru usługi – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Od lipca 2022 r. – już w trakcie postępowania wyjaśniającego – spółka Wakacje.pl zaczęła zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol [i], po rozwinięciu którego pojawia się informacja, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić.

Zdaniem prezesa Urzędu nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Zarząd Wakacje.pl: jesteśmy zaskoczeni

"Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem Prezesa UOKIK, który jak zakładamy omyłkowo przypisał nam rolę, której nie pełnimy" - czytamy w oświadczeniu zarządu Wakacje.pl, przesłanym we wtorek redakcji Wirtualnemedia.pl. "Wakacje.pl S.A. prezentują ofertę partnerów zewnętrznych (biur podróży) i nigdy nie wpływają na wysokość cen ich ofert prezentowanych w serwisie wakacje.pl. Wysokość cen wynika tylko i wyłącznie z polityki sprzedażowej biur podróży" - podkreślono w oświadczeniu.

"Nie ma takiej czynności, którą Wakacje mogłyby wykonać, aby biura podróży (organizatorzy) szybciej podawały bardziej aktualne ceny. Naszą rolą jest porównywanie cen biur podróży, a nie ich zmienianie. Wierzymy, że dając możliwość porównania ofert, działamy właśnie w najlepszym interesie konsumentów.  Nie mamy takich narzędzi jak Prezes UOKiK do dyscyplinowania polityki cenowej branży turystycznej"- komentuje dla Wirtualnemedia.pl Marzena German, ekspert ds. komunikacji zewnętrznej i obsługi medialnej Wakacje.pl.

Wakacje.pl osiągnął w trzecim kwartale 2022 r. dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Wakacje.pl z zarzutami UOKiK za mylące ceny wyjazdów. Zarząd serwisu: jesteśmy zaskoczeni

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Algorytm
Wirtualna Polska nieustannie wprowadza czytelników w błąd, promuje hejt i nienawiść na Pudlu, a na dodatek publikuje szkodliwe dla zdrowia treści niezgodne z wiedzą medyczną, bo nieprawda lepiej się im klika, a za to dostają premie. Gdzie to zgłosić?
odpowiedź
User
dzban
Wirtualna Polska nieustannie wprowadza czytelników w błąd, promuje hejt i nienawiść na Pudlu, a na dodatek publikuje szkodliwe dla zdrowia treści niezgodne z wiedzą medyczną, bo nieprawda lepiej się im klika, a za to dostają premie. Gdzie to zgłosić?

Do prokuratora generalnego o imieniu Dziurawdupie
odpowiedź
User
Ogórkowa _upa
Dzbanie, problem w tym, że to właśnie WP.pl już brało dużą kasę od tego prokuratura generalnego za laurki pisane przez fikcyjną postać Krzysztofa Suwarta.
odpowiedź