SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warren Buffett: Tylko „New York Times”, „Wall Street Journal” i „Washington Post” przetrwają w formie cyfrowej

Znany finansista i inwestor Warren Buffett nie ukrywa swoich obaw o przyszłość dzienników w ich elektronicznej postaci. Zdaniem biznesmena większość drukowanych gazet ma przed sobą bardzo niepewną przyszłość w formie drukowanej, a ich internetowa transformacja nie daje pewności przetrwania. - Być może tylko „The New York Times”, „Wall Street Journal” i „Washington Post” oferują cyfrowe produkty zdolne do generowania odpowiednich przychodów w długiej perspektywie - ocenia Buffett.

Warren Buffett, fot. Shutterstock.comWarren Buffett, fot. Shutterstock.com

Warren Buffett już wcześniej wypowiadał się sceptycznie o przyszłości prasy w jej tradycyjnej formie i wyrażał obawy o to czy przejście gazet całkowicie na format cyfrowy zagwarantuje im pewną egzystencję na rynku.

Teraz znany finansista i jeden z najbogatszych ludzi na świecie powtórzył swoje zastrzeżenia związane z rynkiem prasowym. Zrobił to podczas corocznego spotkania z dziennikarzami oraz udziałowcami Berkshire Hathaway - koncernu, którego jest szefem i głównym akcjonariuszem.

Sytuację w segmencie prasy Buffett nakreślił wspólnie z Charlie Mungerem, prezesem Vice na przykładzie „The World Herald”, dziennika należącego do Berkshire Hathaway. W 2012 r. gazeta ta notowała codzienną sprzedaż na poziomie ponad 130 tys. egz. i 160 tys. w wypadku wydania weekendowego. W 2017 r. liczby te spadły odpowiednio do 93 i 115 tys.

- Te dane nie są korzystne - przyznał Buffet. - Słabnąca sprzedaż w tym segmencie nie ma większego wpływu na finanse udziałowców Berkshire, jednak ta tendencja w całej branży będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju społeczeństw - przestrzegł Buffet.

Finansista zaznaczył, że sam był zaskoczony tempem w jakim czytelnicy przenieśli swoje zainteresowanie zdobywaniem informacji do internetu kosztem prasy drukowanej. Jednak zdaniem Buffetta przechodzenie wydawców na cyfrową dystrybucję i sprzedaż treści okazuje się wciąż mało wydolne, co stawia ponad 1,3 tys. dzienników ukazujących się w USA w coraz trudniejszej sytuacji i nie rokuje dobrze na przyszłość.

- Bardzo trudno przewidzieć jaki los czeka prasę w sensie finansowym - przyznał Buffett. - Być może tylko „The New York Times”, „Wall Street Journal” i „Washington Post” oferują obecnie cyfrowe produkty zdolne do generowania odpowiednich przychodów w długiej perspektywie - ocenił Buffett.

Opinię Buffetta o prawidłowym cyfrowym modelu biznesowym przyjętym przez wspomniane tytuły potwierdzają najnowsze wyniki „New York Timesa”, który w I kwartale 2018 r. dodał 139 tys. subskrybentów internetowej wersji, a liczba płacących czytelników w sieci osiągnęła 2,8 mln. Wpływy wydawcy z segmentu reklamy online zmalały o 6 proc., pomimo tego przychody wydawnictwa okazały się wyższe niż rok wcześniej przekraczając 414 mln dol.

Dołącz do dyskusji: Warren Buffett: Tylko „New York Times”, „Wall Street Journal” i „Washington Post” przetrwają w formie cyfrowej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Orkan
Nie przetrwają w żadnej formie, jak większość papieru.
odpowiedź
User
Polak
A Wyborcza? Czyżby zapomniał wspomnieć o Wyborczej? Przecież ma "110 tys. płatnych subskrybentów" jak to wszędzie podkreślają. Mam nadzieję, że tylko się zapomniał. Przecież inaczej oznaczałoby to, że Wyrocznia z Omaha się pomylił. No chyba, że jednak się nie pomylił... Strach pomyśleć! To były koniec demokracji (już drugi raz, pierwszy był jak wstrzymali ogłoszenia spółek skarbu państwa).
odpowiedź
User
Jose
Ludzie przenieśli się szybko do sieci z papieru, bo wolą czytać fakty, nie fejki, wolą sami interpretować fakty, a nie wysłuchiwać morałów od ludzi moralnie wątpliwych, bo to w sieci jeszcze można spotkać dziennikarzy, a nie tylko politruków, wolą sami dociekać prawdy, a nie mieć prane mózgi.
odpowiedź