SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Warsztaty dziennikarskie nt. "Kościół a polityka"

Kościół a polityka i polityka medialna - to główny temat warsztatów dziennikarskich, które w czwartek - 17 kwietnia - rozpoczną się w Domu Pielgrzyma "Arka" Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolskie).

Rzecznik prasowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu ks. Zbigniew Krochmal powiedział, że warsztaty odbywają się pod hasłem
"Kościół bez tajemnic" i są przeznaczone dla dziennikarzy, zajmujących się tematyką związaną z działalnością Kościoła katolickiego.

Głównym celem warsztatów, które odbywają się już po raz trzeci, jest przygotowanie dziennikarzy do lepszego zrozumienia istoty i misji Kościoła. "Bez właściwego zrozumienia posłannictwa Kościoła trudno jest mediom pisać w sposób merytoryczny o Kościele i jego problemach" - podkreślił ks. Krochmal.

Warsztaty - jak wyjaśnił - mają też ułatwić dziennikarzom orientację w strukturze, języku i hierarchii Kościoła.

Jak dodał, trzydniowe warsztaty organizowane są dla mediów lokalnych z całej Polski. Patronat honorowy sprawuje nad nimi rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, a medialny - Polska Agencja Prasowa oraz Radio Plus.

Podczas warsztatów biskup Tadeusz Pieronek będzie mówił m. in. o "Soborowym modelu obecności Kościoła katolickiego w aspekcie jego obecności w życiu publicznym". Natomiast wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski przedstawi "Ścieżki polityki" - na ile polityka jest etyczna, a na ile skuteczna.

Z kolei rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch będzie mówił o polityce medialnej Kościoła. Publicystka "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska podzieli się swoimi refleksjami nt. "Dylematów publicysty", z jakimi spotyka się na styku Kościoła i polityki". Z kolei Szymon Hołownia z "Newsweeka" będzie starał się udzielić odpowiedzi na pytanie, co dominuje w programach religijnych - ewangelizacja czy polityka?

Jak podkreślił ks. Krochmal, warsztaty dziennikarskie mają być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych zjawisk nie tylko w życiu społecznym, ale także w życiu Kościoła. Z drugiej strony, mają przyczynić się do integracji środowiska dziennikarskiego.

"Nie stawiamy sobie za cel nachalnego nawracania, napominania czy przekonywania do swoich racji. Od początku konsekwentnie (...) stwarzamy pole do normalnej partnerskiej dyskusji, wymiany myśli (...). Często jest tak, że ludzie ostro sprzeczający się na sali konferencyjnej, jak to miało miejsce np. w ubiegłym roku podczas dyskusji nt. lustracji w Kościele, później w kuluarach siadają przy stoliku i spokojnie rozmawiają" - podkreślił ks. Krochmal.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Warsztaty dziennikarskie nt. "Kościół a polityka"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl