SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wartość nowoudzielonych kredytów hipotecznych wzrosła o 10 mld zł

Wartość kredytów hipotecznych, udzielonych w I kw. tego roku przez banki wyniosła prawie 10 mld zł, a ich liczba sięgnęła 48,3 tys. Prognoza nowej sprzedaży tych kredytów na poziomie 45-50 mld zł w całym 2010 roku jest niezagrożona, wynika z raportu AMRON-u i Związku Banków Polskich.

Wartość nowoudzielonych kredytów hipotecznych wzrosła o 10 mld zł

Łączna ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosi 217,5 mld zł. Średnia wartość kredytu w I kw. sięgnęła 202 tys. zł.

Autorzy raportu podkreślają, że I kw. 2010 r. to pierwszy tak dobry okres w bankowości hipotecznej od przełomu III kw. 2008 r. i biorąc pod uwagę tak wysoką dynamikę w trzech pierwszych miesiącach można oczekiwać dalszego zwiększania dostępności kredytów.

Większość banków obniżyła bowiem marże kredytowe, podwyższając także dopuszczalny poziom wskaźnika LTV. Oferty banków sygnalizują także zwiększenie zainteresowania osobami starszymi.

"Osiągnięcie poziomu z okresu 2007 kiedy udzielono ok. 55 mld zł wydaje się być realne. Obecna prognoza zakłada wartość nowo udzielonych kredytów na poziomie między 45 a 50 mld zł. Po I kw. 2010 prognoza na ten rok zrealizowana została już w ok. 20%. W dalszym ciągu będzie rósł udział kredytów w euro"- podano także.

ZBP szacuje, że do końca tego roku jego udział może przekroczyć 40% udzielanych miesięcznie kredytów. W I kw. stanowiły one 18,3% wszystkich nowo udzielonych kredytów, zaś udział kredytów we frankach szwajcarskich sięgał zaledwie 4,3%.
Największy udział - 77,2% stanowiły kredyty w złotych.

Rosnąca konkurencyjność banków nie spowoduje raczej dalszej obniżki marż kredytowych, które już teraz są na bardzo niskim poziomie. Wraz z łagodzeniem polityki kredytowej przez banki popyt na mieszkania w I kw. 2010 zwiększył się istotnie.

Rozpoczynanie przez deweloperów nowych inwestycji, w ocenie banków sprzyjać będzie stabilizacji cen mieszkań. Dlatego oprócz rozwinięcia akcji kredytowej banków w obszarze klienta indywidualnego banki zwiększają stopniowo swoje zaangażowanie w finansowanie samych firm deweloperskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość nowoudzielonych kredytów hipotecznych wzrosła o 10 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl