SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 880,2 mld zł

Wartość oszczędności gospodarstw domowych wzrosła do poziomu 880,2 mld zł w III kwartale,  co oznacza dynamikę na poziomie 4,2 proc..

Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 880,2 mld zł

Od początku roku wartość środków zgromadzonych przez Polaków w różnych formach oszczędzania wzrosła o 77,5 mld zł, tj. o 9,7%, wynika z raportu Analiz Online. W ujęciu walutowym, na koniec września wartość oszczędności wyniosła 221,8 mld euro.

Po dosyć słabym drugim kwartale tempo wzrostu  oszczędności Polaków powróciło do wyższego poziomu przekraczającego 4% w skali 3 miesięcy. W II kwartale było to 1,0%. Coraz większy udział mają w nich akcje.

„Z tego powodu ogromny wpływ na zachowanie naszych oszczędności ma sytuacja na rynkach akcji. Doskonałym potwierdzeniem jest trzeci kwartał, który pod względem rynkowej koniunktury należał do bardzo dobrych. Indeks WIG zyskał w III kwartale +14,8%, natomiast nasze oszczędności ulokowane w akcjachza pośrednictwem biur maklerskich urosły o +14,1%, czyli o +5,6 mld zł"- podano w raporcie.

Nieco mniejszą dynamikę odnotowały fundusze emerytalne(8,4%), których aktywa zyskały w tym czasie na wartości ponad 16 mld zł. To blisko połowa z kwoty 35,6 mld zł, o którą powiększyły się nasze oszczędności w trzecim kwartale. Wzrost wartości naszych oszczędności ulokowanych w funduszach emerytalnych wspierany jest nie tylko hossą, ale przede wszystkim obowiązkowym wpłatom jakie do funduszy trafiają za pośrednictwem ZUS.

W samym III kwartale wartość środków, które zasiliły OFE przekroczyła 5 mld zł.

Wartość środków zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w funduszach inwestycyjnych dostępnych dla osób fizycznych wzrosła o 7,8% przekraczając 72 mld zł.

Dobrze radzą sobie również ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe(UFK). Według szacunków Analiz Online wartość aktywów w nich ulokowanych wzrosła w III kw. o 6,7%, przekraczając poziom 34,5 mld zł. Podobną dynamikę przyrostu odnotowały fundusze zagraniczne(6,3%), dla których III kw. również był udany. Wzrost aktywów wspierany był przez napływ nowych środków sięgający 170 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, wraz z poprawą sytuacji na rynkach akcji, spada udział depozytów w  oszczędnościach, mimo iż w ujęciu wartościowym są coraz większe.

Wartość środków przechowywanych przez osoby fizyczne na bankowych kontach przekroczyła na koniec III kw. 377,2 mld zł. Jednocześnie gotówka poza kasami bankówpowoli zbliża się do poziomu 100 mld zł, zyskując w III kw. kolejne 3,0 mld zł. Mimo to udział tego segmentu oszczędności spadł poniżej 11,0%.

Jedynym segmentem oszczędności, który w trzecim kwartale 2010 roku uległ zmniejszeniu, o 1,0 mld zł był kapitał zgromadzony w obligacjach detalicznych. Ten segment traci na znaczeniu od połowy 2009 roku, głównie za sprawą spadających aktywów ulokowanych w obligacjach oszczędnościowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 880,2 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
kryzys byl straszny, ale nauczylem sie oszczedzac, czy to lokata czy fundusz wazne aby pieniadze inwestowac, a na antybelkach, w moim przypadku z noble mozna ladnie zarobic.
odpowiedź